Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist Rehberleri özerk yasa istiyor

03 Kasım, 2009 | 12:31

Turist Rehberleri Turist rehberlerine yönelik düzenlenen zorunlu hizmetiçi seminerlerinde konuşan İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ulukaya, profesyonel turist rehberlerinin esnaf yasasından kurtarılmasını ve bağımsız bir yasa istediklerini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen ve İZRO tarafından organize edilen, ‘Profesyonel Turist Rehberlerine Yönelik Zorunlu Hizmitiçi Eğitim Seminerleri’nin kasım ayı oturumları Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İZRO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ulukaya, turist rehberlerinin sosyal yaşamda çektikleri sıkıntılara değindi. Profesyonel rehberlerin, esnaf odası yasalarına göre yönetildiğini belirten Ulukaya “Bağımsız ve özgün bir yasa özlemimiz yıllardır sürüyor. Esnaf yasasından çıkalım, kendi yolumuzu kendimiz çizelim istiyoruz. Yasa taslaklarını her dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuyoruz ancak bir türlü meclise gelmesini sağlayamıyoruz” şeklinde konuştu.

Rehber örgütlerinin; oda, dernek ve federasyon olarak parçalara bölündüğünü, bunun da mesleki güçbirliğinin önüne geçtiğini savunan Ulukaya, “İstanbul, Ankara ve Kuşadası’ndaki bazı rehber örgütleri, ‘esnaf odası yasalarından çıkalım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin çatısı altına girelim’ diyorlar. TOBB, sermayeye dayalı bir örgütlenmedir. Eğer TOBB’a dahil olursak vergi muhafiyet haklarımızı kaybederiz. Bizim istediğimiz özerk bir yasa ile mesleki haklarımızı güvence altına almaktır. Hiçbir kuruluşun boyunduruğu altına girip, icazet almak istemiyoruz. Kendimizi ‘geçici olarak esnaf yasasını kullanan ancak özerk bir turist rehberleri yasasını amaç edinen’ bir örgüt olarak tanımlıyoruz” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ege Üniversitesi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, İZRO, İZRO Yönetim Kurulu Başkanı, Profesyonel Turist Rehberleri, TOBB, Turist Rehberler Özerk Yasa, Turist Rehberleri, Turist Rehberleri Özerk Yasa, Turist Rehberleri Yasası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Yalçın Ulukaya,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları