Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist rehberleri emeklilik istiyor

01 Mart, 2013 | 13:58

Turist rehberleri emeklilik istiyor Kültür ve turizm elçisi turist rehberleri emeklilik istiyor.

Kültür ve turizm elçisi turist rehberleri, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’yle yasal bir statüye kavuşsa da emeklilik gibi bir sosyal güvencelerinin olmaması nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Ankara Turist Rehberleri Derneği (ARED) Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Güven,  yaptığı açıklamada, söz konusu değişiklikten önce meslekleriyle ilgili kural ve yaptırımların tanımlı olmadığını ve bu nedenle yıllarca çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Güven, mesleğin icrası, meslek kuruluşlarının işleyişi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile meslek kuruluşları arasındaki işbirliği ve meslek kuruluşlarının denetlenmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmeliğe göre, üniversitelerin turist rehberliği önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarından veya diğer bölümlerden en az lisans düzeyinde mezun olanların, birliğin sertifika programını tamamlayanların turist rehberi olabileceklerini hatırlattı.

Türkiye genelinde 14 bine yakın meslek mensubu olduğunu belirten Güven, şöyle konuştu:

“Rehberler ya serbest meslek mensubu olarak veya bir acenteye bağlı sigortalı olarak çalışabiliyor. Yasa rehberin taban ücretin altında ödeme almamasını, acenteyle mutlaka sözleşme yapmasını garanti altına alıyor en önemlisi de belgesiz kişilerin artık kaçak rehberlik yapmasının önü kesiliyor ancak rehberlerin sosyal güvenceye kavuşturulması da gerekiyor. Rehber çalıştığı sürece kendi imkanlarıyla sosyal güvenceye kavuşabilir. İleriye dönük bir mekanizma yok. Eğer rehber arkadaşımız tur esnasında bir trafik kazası geçirirse ailesine ya da kendisine sağlanan hiçbir hayat güvencesi yok. İşimiz çalışma saatlerinin uzun ve belirsiz oluşu nedeniyle yıpratıcı, tehlikelerle dolu bir iş. Bu durumda da tur rehberlerinin en büyük istekleri arasında bir sosyal güvence talebi bulunuyor. Çünkü bu meslekte çalıştığınız sürece para kazanırsınız eğer çalışamazsanız hiçbir güvenceniz kalmaz.”

Yasanın eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından hazırlandığını anımsatan Güven, yasa sayesinde artık rehberlerin haklarının güven altına alındığını dile getirerek, yasadan önce kaçak rehberlik diye bir kavram olduğunu, ancak bu değişiklikle bu kavramın kesinlikle ortadan kalktığını vurguladı.

Güven, ayrıca bu yasayla, 2005 senesinde rehberlik hakları dondurulmuş olan üniversite öğretim üyeleri ile kamu görevlilerinin de mesleğe geri dönmelerinin önünün açıldığını bu sayede de konularında uzman sanat tarihçisi, arkeolog gibi öğretim görevlilerinin mesleği icra edebileceklerini belirtti.

Aynı zamanda mesleki örgütlenme anlamında birden fazla oda ve birlik açılmasının da mümkün kılındığına işaret eden Güven, ”Bunun meslek mensuplarının siyasi anlamda bölünmesine neden olabileceğinden endişe ediyoruz. Çeşitli menfaat grupları ya da siyasi grupların ortaya çıkarak bölünmeye yol açabileceklerini düşünüyoruz. Yasanın hazırlık sürecinde konuyla ilgili fikrimizi yaptığımız görüşmelerde dile getirdik ancak çok seslilikten kimseye zarar gelmeyeceği yönünde cevaplar aldık” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ankara Turist Rehberleri Derneği, ARED, ARED başkanı, eski Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sibel Güven, turist rehberi, Turist Rehberleri, turist rehberleri emeklilik, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları