Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist rehberleri yerine cami rehberleri geliyor

05 Ocak, 2012 | 10:52

Diyanet İşleri ‘nde yapılan açıklamaya göre tarihi camilerin tanıtımında turist rehberleri yerine cami rehberleri görev alacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yaptığı açıklamada tarihi ve turistik camilere 250 rehber kadrosunun açıldığını duyurdu.

250 kadronun cami rehberliği için ayrıldığını duyuran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’daki camii ve mabetleri günde 20 bin turistin ziyaret ettiğini, turistlerin sadece binanın tarihi ve mimarisiyle ilgili konuları merak etmediklerini, ziyaret edilen yer dini bir mimari ise dini boyutlarıyla da ilgili sorular yönelttiğini ifade etti.

Görmez, “Turistler mihrabın minberin ne anlama geldiğini, mihrabın üzerindeki yazılı olan kitabenin Müslümanlar acısından ne ifade ettiğini, sultan mahfili, hanımlar mahfili ne anlama geldiğini, Müslümanların neden secdeye eğildiğini de merak ediyorlar. Bu yönde de turistlerin yoğun sorular soruyor. Onun için biz özellikle İstanbul’daki tarihi camilerimizi turizm boyutu ve dini boyutu olmak üzere ikiye ayırdık. Turizm rehberlerimiz elbette birinci kısmını hakkıyla yerine getiriyorlar.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise turist rehberlerinin yerine cami rehberlerinin getirilmesini şöyle değerlendirdi; “Elbette turizm rehberleri bu konuda fedakarca çalışmalar yapıyor. O konuda hiçbir şüphe ya da tereddüt yok. Ama bunun eğitim almış özel kişiler tarafından yapılmasında daha büyük fayda görüldü. 3 Kasım’da çıkarılan KHK ile bu konuda bir imkan sağlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde alınan olumlu netice sonucunda, 250 cami rehberliği kadrosu ihdas edildi. Bunlar; sanat tarihi, ilahiyat veya başkaca alanlarda konuyla ilgisi olanlar arasında yapılacak sınavla seçilecek. Sınavı başarıyla geçenler daha sonra hizmet içi eğitime tabi tutulacak. Daha sora camilerde istihdam edilecek. Tarihi camilerin tanıtımını cami rehberleri yapacak. Böylelikle konuyu daha iyi bilen, işi sadece bu olan kişilerce tanıtım yapılacak. Bu da camilerin doğru tanıtımı için atılmış önemli adımdır.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
cami rehberi, cami rehberleri, Tarihi cami rehberi, Tarihi cami rehberleri, Tarihi camiler, Tarihi camiler rehber, Tarihi camiler rehber ataması, Turist Rehberleri, Turist Rehberleri Birliği, Turist rehberleri cami rehberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları