Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist otobüsü, turizmin hizmetinde

19 Temmuz, 2012 | 10:34

Osmangazi Belediyesi, Bursa’da bir ilke imza atarak dünyanın belli başlı kentlerinde uygulanan turist otobüsü hizmetini başlattı. Kentin tarihi ve turistik bölgelerini içine alan güzergâhta gün boyu ring sefer yapacak otobüs, turizm kenti Bursa hedefinin önemli bir halkası olacak.

Osmangazi Belediyesi tarafından özel olarak yaptırılan ve Paris, Londra, Cape Town, Newyork gibi dünyanın önde gelen kentlerinde de uygulanan çift katlı turist otobüsü (City Sightseeing Bus) törenle hizmete başladı. Bursa’ya dışarıdan gelecek turistlere tarihi, turistik ve kültürel mekânları gezdirecek olan turist otobüsünde Türkçe, Arapça, İngilizce ve Almanca olarak mekânlar hakkında bilgi de verilecek. Otobüs, 7 gün 24 saat turistlere ve Bursalı vatandaşlara hizmet edecek.

Bursa’nın ilk turist otobüsünün seferlere başlaması nedeniyle Saltanatkapı’da tören düzenlendi. Tanıtım turu öncesinde düzenlenen törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, marka kent Bursa’da tarihi mekânları tanıtacak bir turist otobüsünün olmamasını önemli bir eksiklik olarak gördüklerini ve bu açığı kapatmak için harekete geçtiklerini kaydetti. Başkan Dündar, Bursa’yı özellikle yaz aylarında on binlerce turistin ziyaret ettiğini, Osmangazi’de tarih yolculuğunun daha keyifli olacağını söyledi. Dündar, “Bu otobüs tarihi dokuyu turistlere tanıtacak. Bugün Avrupa ülkelerinde bu otobüsler geziyor ve önemli bir işlevi yerine getiriyor.

Şehirleri ziyaret eden turistler tarihi ve turistik mekânları rahatça gezme imkânına kavuşuyor. Bugünden itibaren seferlerine başlayan turist otobüsümüz sayesinde kentimize gelen turistler tarihi ve kültürel mekânlarımızı gezecek, kendi dillerinde bu mekânlar hakkında bilgi alacaklar. Türkiye’de İstanbul’da böyle bir uygulama var. Arapça, İngilizce, Almanca ve Türkçe 4 ayrı dille Bursa’yı tanıtacağız. 10 farklı duraktan alınan yolcular otobüsle bir saat boyunca tarih yolculuğuna çıkacak.”

BİR BİLETLE 24 SAAT SINIRSIZ BİNİŞ

Başkan Dündar, törenin ardından basın mensuplarıyla birlikte turist otobüsüne binerek şehir turu attı. Saltanatkapı’dan başlayan şehir turu Heykel, İnönü Caddesi, Haşimişcan Caddesi, Altıparmak, Kükürtlü, Çekirge, Muradiye hattını takip ederek Tophane’de son buldu. Turist Otobüsü, Kültürpark, Kaplıcalar, Çekirge, İntam, Muradiye, Tophane, Heykel, Yeşil Cadde, Ördekli Kültür Merkezi ve Şehreküstü duraklarından yolcu alacak. 24 saat geçerli olacak turist otobüsü biletleri ile gün boyu otobüse sınırsız biniş yapılabilecek. Bilet fiyatları tam 20 TL, öğrenci 12 TL olarak uygulanacak. Tek turluk bilet fiyatı ise 5 TL olarak belirlendi. Yine 6 kişi ve üstü gruplar kişi başı 16 TL, 16 yaşından küçükler için de bilet fiyatı 10 TL olacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bursa Turist otobüsü, Cape Town, Çekirge, City Sightseeing Bus, Heykel, İntam, Kaplıcalar, Kültürpark, Londra, Muradiye, Newyork, Ördekli Kültür Merkezi, Paris, Şehreküstü, Tophane, Turist, turist otobüsü, Turist otobüsü turizm, Turizm, Turizm Haberleri, Yeşil Cadde,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Hakan KURT
19 Temmuz, 2012

bir bursalı olarak başkanı tebrik ediyorum çok güzel gelişmeler bunlar.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Temmuz 19th, 2012 at 11:05 Hakan KURT mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları