Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist akını yabancı kartlar ile alışverişi artırdı

02 Ağustos, 2011 | 10:51

Yaz sezonunda Türkiye’ye gelen turist sayısının artması kredi kartı ile yapılan harcamalara da yansıdı.

İlk yarıda yabancı kartlarla yapılan alışveriş tutarı geçen seneye oranla yüzde 35 artıp 2,3 milyar dolar oldu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürlüğü’ne atanan Soner Canko, 25 Temmuz 2011 tarihinde göreve başladı. Atama ile ilgili bir açıklama yapan Soner Canko, merkezin hem kartlı ödeme, hem bankacılık sektöründe önemli bir konumu olduğunu belirtti. Soner Canko, “Temel hedefimiz nakit yerine banka ve kredi kartlarının kullanımını artırmak.” dedi.

Türkiye kartlı ödeme sektörünün Avrupa’nın en büyük üçüncü piyasası olduğunu vurgulayan Soner Canko, Haziran 2011 itibari ile Türkiye’de 49 milyon adet kredi kartının, 2 milyon POS terminalinin, 30 binden fazla ATM’nin ve 75 milyonu aşkın banka kartının hizmet verdiğini ifade etti.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü, yaz sezonunda Türkiye’ye gelen turist sayısının artmasının kredi kartı ile yapılan harcamaları da tırmandırdığını dile getirdi. Ocak-haziran döneminde yabancı kartlarla yapılan alışveriş tutarının 2,3 milyar doları bulduğunu bildiren Soner Canko, bu tutarın 2010’a oranla yüzde 35 arttığını duyurdu.

Yabancı turistlerin perakende sektörüne önemli katkıları olduğunu anlatan Soner Canko, yaz sonuna kadar yabancı kartlarla yapılan alışverişlerde kuyumculuk, tekstil ve hizmet sektörü harcamalarında önemli bir artış beklediklerini aktardı.

E-TİCARET İLE YAPILAN HARCAMALAR YÜZDE 40 ARTTI

2011’in 6 aylık e-ticaret kullanım verilerini de değerlendiren BKM Genel Müdürü Canko, kolay alışverişe imkan tanıyan e-ticareti tercih edenlerin sayısının her geçen gün arttığını vurguladı. Canko, kart kullanıcılarının güvenlik konusunda bilinçlendirilmesinin ve kampanyaların e-ticaret hacminin artışında olumlu etki yarattığına işaret etti.

Soner Canko, ”Yerli ve yabancı kredi kartları ile ayrı elektronik ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların işlem adedi bir önceki senenin aynı dönemine oranla yüzde 40 arttı.” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BKM Genel Müdürü Soner Canko, Soner Canko, Turist, Turizm, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türkiye Turist, Türkiye turizm, Türkiye yabancı turist,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları