Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Turist akını, tarifeli uçuşların sayısını arttırdı

18 Haziran, 2018 | 10:28

Turist akını, tarifeli uçuşların sayısını arttırdı

Turizmde geçen sene yaşanan ‘Rus turist patlamasına’, uçak kiralama konusunda hazırlıksız yakalanmıştı. 2018 yılı itibarıyla ise 6 milyon Rus turist bekleyen Türkiye’de tarifeli uçuşlar rekor sayıda arttırdı.

Zor günleri geride bırakmaya hazırlanan turizm sektöründe bu konuda en en önemli aktörler Rus turistler olaması bekleniyor. 24 Kasım 2015 yılında Rus uçağının düşürülmesi ile doğan kriz hemen hemen unutuldu.

O tarihten bu yana geçen zamanda iki ülke arasındaki yakınlaşma birçok alanda üst seviyelere çıktı. Turizm sektöründe de bu yakınlaşmanın meyveleri alınmaya başlandı.

2018 senesinin yeni bir rekor yılı olacağını öngören Türk turizmciler, 6 milyon Rus’un ülkemize gelmesini bekliyor. Türkiye’ye turist akını tarifeli uçuşlarda da büyük artış meydana getirdi.

Turist akını, tarifeli uçuşların sayısını arttırdı

Geçen yıl beklenmeyen artışların ardından birçok tur operatörü uçak temininde sorun yaşamıştı. Ancak bu kez tur operatörleri charter uçuşlarının yanında daha önceden yaptığı anlaşmalarla tarifeli uçuşlara yöneldi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Atlasglobal, garantili uçuş bakışıyla uçuş hatlarını Rusya’ya kaydırdı, Pegasus da Rusya’dan Dalaman’a üç yeni direkt uçuş noktası için izin aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2017’de Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 4 milyon 715 bin 438 kişi oldu. Rusya pazarındaki olumlu seyir 2018’de de devam ediyor.

Nisan ayı sınır giriş istatistiklerine göre, 2018’in ilk dört aylık döneminde Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı Rusya pazarı açısından rekor yıl olan 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 63.9 oranında artış göstererek 524 bine ulaştı.

Rusya’dan İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 72 artarak, 196 bin 474 kişiye yükseldi.

Antalya’da ilk 5 ayda 1 milyon sınırı geçildi

Türkiye’nin turizm başkenti olan ve en fazla turist ağırlayan şehirlerin başında gelen Antalya, Rus turistin en çok tercih ettiği distinasyonlardan biri.

TÜRSAB’ın verilerine göre bu yılın ilk 5 ayında Rusya’dan gelen turist sayısı geçen yıla göre % 46’lık bir artışla 1 milyon sınırını aşarak rekor kırdı.
Sadece mayıs ayında 740 bin Rus turist Antalya’yı ziyaret etti. 1 Nisan-1 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya Havalimanı’na inen uçak ve yolcu sayılarına baktığımızda 2015 yılından daha yüksek rakamlara ulaşıldığını görülmekte.

Aynı dönemde 2015 yılında 3 bin 776 uçak, 616 bin yolcu Antalya’ya inmişken, 2016’da 2 bin 353 uçak, 373 bin yolcu, 2017’de 3 bin 47 uçak, 517 bin yolcu indi. 2018’de ise bu sayılar 3 bin 895 uçak, 710 bin yolcuya yükseldi. Yani 2018 Nisan ayında geçen yıla göre yaklaşık yüzde 37, 2015’e göre ise yaklaşık yüzde 15 artış kaydedildi.

6 milyon Rus turist bekleniyor

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yeniden tesis edilmesiyle birlikte 2017 yılında Rus turistlerin Türkiye talebinde çok ciddi bir yükseliş kaydedildiğini ve Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını hatırlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye’nin, Rusya vatandaşları için en önemli turizm destinasyonu olma rolünü sürdürdüğünü kaydetti.

Rusya ve Türkiye arasında charter uçuşlarla ilgili şu anda bir sıkıntı olmadığını kaydeden Bağlıkaya, “Tur operatörleri kapasite konusunda yaşanabilecek olası yetersizliklere hazırlıklı olabilmek adına tarifeli uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri ile de anlaşma yapıyorlar” açıklamasında bulundu. Bağlıkaya, bu yıl toplam 6 milyon civarında Rus misafiri ağırlamayı öngördüklerini belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Rus Turist, Tarifeli uçuş, turist akını, Turizm sektörü, Türsab, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları