Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TRT’nin Turizm ve Belgesel Kanalı yayına başladı

19 Ekim, 2009 | 11:26

TRT Turizm ilk yayın TRT’nin Turizm ve Belgesel Kanalı, İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen bir törenle yayınına başladı.

İlk yayın gecesine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile çok sayıda davetli katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı konuşmada, TRT’nin 2009 yılının başından itibaren güzel, çığır açan çalışmalar yaptığını belirterek, “TRT çok birikimli bir kadroya, alt yapıya sahip. Bu alt yapı ve kadronun helva yapmasını bilen ellerde neler yaptığını görüyoruz” dedi. Yeni kanalın turizm ve belgesel kanalı olmasını da değerlendiren Bakan Günay, “Türkiye, son yıllarda dünyada turizm başarıları artan bir ülke. Ağustos ayı itibariyle hala artıda, direnişini sürdüren ender ülkelerden. Turizm çeşitliliği açısından çok büyük zenginliklerimiz var. Bunun kendi insanımız tarafından da öğrenilmesi, sahiplenilmesi ve dünyaya anlatılması gerekiyordu. TRT’nin bu kanalı bu anlamda çok özel bir görev yapacaktır. Türkiye turizminin tanıtım ihtiyacına destek verecektir” dedi.

Arınç, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in kanala isim vermediklerini söylediği sırada hemen arkasında oturan Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel’in bir teklifte bulunduğunu kaydetti. Arınç, “Benim de kulağıma hoş geldi. TRT Renk. Uygun görülürse bunu da değerlendirelim” dedi.

Kanalın ismini Türk milletinin vermesi için web sayfası, mail ve mektupları aracılığıyla teklifleri beklediklerini ifade eden Şahin, amaçlarının interaktif televizyonculuk yapmak olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dört belgeselcinin konuk olduğu ve canlı yayınlanan paneli yönetti. Arınç, panele katılan Coşkun Aral, Ertuğrul Karslıoğlu, Hasan Özgen ve Yaban TV’nin kurucularından Melih Meriç’e belgeselcilik, belgeselin sinema filminden farkı, fotoğraf belgesel ilişkisi gibi konularda çeşitli sorular yöneltti.

Belgeselci Coşkun Aral, Arınç’ın ‘Çok sayıda savaşta fotoğrafçı olarak yer aldınız, hangi savaşın belgeselini yapmak istersiniz’ sorusuna verdiği, “Çok sayıda savaşa tanık oldum, keşke bunlar olmasaydı da başka meslek yapsaydım. Hiç savaş olmasın, savaş belgeseli yapılmasın” yanıtı açılışa katılanlardan büyük alkış aldı.

Konuşmalar ve panel sırasında sinevizyonda ödül almış çeşitli belgesellerden bölümler gösterilen gecede, konuşmaların ve panelin ardından TRT sanatçıları müzik dinletisi sundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bülent Arınç, Coşkun Aral, Ertuğrul Günay, Ertuğrul Karslıoğlu, Hasan Özgen, Melih Meriç, TRT, TRT Belgesel Kanalı, TRT Turizm Kanalı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları