Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘Troya Hazineleri – Asırlık Hasret’ belgeselinin galası yapıldı

24 Kasım, 2018 | 13:20

Troya Hazineleri - Asırlık Hasret belgeselinin galası yapıldı

‘Troya Hazineleri – Asırlık Hasret’ belgeselinin galasında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “Önemli olan hazineyi kaptırmamak, getirmek çok zahmetli ve çok çok maliyetli. İnanılmaz maliyetler ödüyor Türkiye bunları geri getirmek için ve yıllar süren bir savaşla getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Troya Hazineleri’ne odaklanan “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeselinin galası yapıldı. İstanbul’da bulunan Kanyon AVM’de yapılan gösterim öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, büyük bir eksik olan Troya Müzesi’ni kültür hayatına kazandırdıklarını ifade etti.

‘Troya Hazineleri – Asırlık Hasret’ belgeselinin galası yapıldı

Çok beğenilen Troya Operasının da yurt dışında ünlü opera binalarında sanatseverlerle buluşacağını da aktaran bakan Ersoy, “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseliyle beraber “2018 Troya Yılı”nı başarıyla tamamlayacaklarının altını çizdi.

Bakan Mehmet Ersoy, hazinelerin Türkiye’ye getirilmesi konusundaki soru üzerine, “Önemli olan hazineyi kaptırmamak, getirmek çok zahmetli ve çok çok maliyetli. İnanılmaz maliyetler ödüyor Türkiye Cumhuriyeti bunları geri getirmek için ve yıllar süren bir savaşla getirmeye çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ama çok çabuk olmasını beklemeyin. Maalesef böyle değerli hazineleri verirken çok süreci uzatıyor yabancı ülkeler.” yorumunda bulundu.

Belgeselin dünyada gösterilmesini ve yayılmasını sağlamak gerektiğini vurgulayan Mehmet Ersoy, “Avrupalıların yeri geldiğinde demokrasiden, haktan, hukuktan nasıl kaçtıklarını göstermemiz gerekiyor. O açıdan başarılı bir çalışma ama biz bunu dünyaya göstermeyi başarabilirsek başarılı olacak. Bundan sonraki odağımız da bu olacak açıkçası. Bu tarz filmlerin dünyada gösterilmesini sağlamamız gerekiyor.” dedi.

Bakanlıktan Troya için yeni projeler

Mehmet Nuri Ersoy, Troya bölgesinin turizm potansiyeline işaret ederek, ilerleyen dönemde turist sayısında artış gözlenebileceği değerlendirmesinde bulundu. Söz konusu bölgede yatırımların da artabileceğine işaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlık olarak orada yeni projeler geliştireceklerini bildirdi.

Her detay birebir gerçek

Belgeselin yapımcılığını ve yönetmeliğini Nihal Ağırbaş ise büyük bir ekiple harcanan bir senelik emeği gala gösterimiyle taçlandığını ifade etti.

Ağırbaş, yapımın dokü-drama türünde olduğunu aktararak, “Schliemann’ın hatıralarından, kazı notlarından, kitaplarından, danışman hocalarımızın görüşlerinden yararlanılarak senaryo oluşturuldu. Osmanlı arşivleri tarandı film yapılırken. Aslında o kadar şaşırtıcı detaylar var ki senaryoda. Biz seyirciyi filmin daha fazla içine alabilmek için dokü-drama yaptık. Aslında yüzde 60-70’i sinema olan ve bir taraftan belge niteliği olan bir filmden bahsediyoruz.” dedi.

Belgeselde Troya’nın tarihine ışık tutuluyor

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873’te önce Yunanistan’a daha sonra Almanya’ya kaçırılan ardından 2. Dünya Savaşı’nda savaş tazminatı olarak Almanya’dan Rusya’ya götürülen ve 1990’da Moskova Pushkin ile St. Petersburg Hermitage müzelerinde olduğu ortaya çıkan hazineler üzerinde 3 ülke de hak iddia ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle “2018 Troya Yılı” kapsamında Ehl-i Hayal Film tarafından hazırlanan “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeseli, hazinelerin kaçırılma süreci ve sonrasını Osmanlı ile Yunanistan belgelerinin ışığında izleyiciye sunuyor.

İlk gösterimi 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilen “Troya Hazineleri – Asırlık Hasret” belgeselinde, Türk ve Alman uzmanların görüşlerine yer verilirken, sonrasında farklı medeniyetlerin de hüküm sürdüğü Troya’nın tarihine ışık tutuluyor.

Doğduğu evden başlayarak, Osmanlı topraklarına gelişi, orada kurduğu ilişkileri ve hazineleri bulma hırsı irdelenen filmde Schliemann’ı, tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırıyor. Belgeselde ayrıca, çekimlerin yapıldığı dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın görüşlerine de yer veriliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2018 Troya Yılı, Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet Ersoy, Nihal Ağırbaş, Troya Hazineleri, Troya Hazineleri Asırlık Hasret,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları