Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli seyirci ile buluşuyor

23 Kasım, 2018 | 12:11

Troya Hazineleri Asırlık Hasre belgeseli seyirci ile buluşuyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla “2018 Troya Yılı” için hazırlanan “Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli seyirci ile buluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla “2018 Troya Yılı” için hazırlanan “Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli seyirci ile buluşuyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, her şehrin milletvekilliğinin çok kıymetli olduğunu ancak Çanakkale’nin bambaşka kıymeti bulunduğunu söyledi.

“Troya Hazineleri Asırlık Hasret” belgeseli seyirci ile buluşuyor

Bülent Turan, Troya’nın Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılı olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018’i “Troya Yılı” ilan ettiğinin altını çizdi. 2018’de bakanlıklar ve diğer tüm kurumların sempozyumlardan fuarlara kadar birçok etkinlik düzenlediğini belirten Turan, “Bugün ayrı bir heyecanımız var. Çünkü yarın Troya Hazineleri Asırlık Hasret adlı belgeselin galası yapılacak. 76 dakikalık belgesel şeklinde hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteklediği, yönetmenliğini Nihal Ağırbaş’ın yaptığı, senaryosunu Ömer Erbil’in yazdığı harika bir çalışma oldu. Hem sinema hem de belgesel tarafı var.” dedi.

Troya'nın tarihine ışık tutan belgesel: Troya Hazineleri

Troya’nın tarihine ışık tutan belgesel: Troya Hazineleri

Milletvekili Turan, çocukluk hayali Troya’yı bulmak olan Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ın 1870’li yıllarda Troya’da Osmanlı’nın verdiği izinle kazı yaptığını ve antik kenti bulduğunu söyleyerek, Schliemann’ın protokolün dışına çıkarak eserleri önce Yunanistan’a oradan da Almanya’ya götürdüğünü belirtti.

“Ekrana yansıtan hikaye güzel bir çalışma oldu”

Bülent Turan, 2. Dünya Savaşı sırasında Rusların, Almanya’daki eserleri bir nevi savaş tazminatı olarak Rusya’ya kaçırdığını ifade ederek, “Eserlerimiz şu an kayıp olsa da bunun bir anlamda peşindeyiz. O yüzden belgeselin çok kıymeti var. Belgesel hem Schliemann’ın hayatını hem Troya’nın bulunuşunu hem de o hikayeyi ekrana yansıtan güzel bir çalışma oldu. Yarın tüm sanatseverleri, Troya severleri galamıza davet ediyorum.” açıklamasında bulundu

Çanakkale Milletvekili Turan ayrıca, Troya’nın, Doğu-Batı savaşının simgesel kentlerinden olduğunun altını çizerken, “Anadolu’nun çok farklı antik kentleri var ama en kıymetlisi Troya bence. Çünkü Büyük İskender’den Fatih Sultan Mehmet’e kadar birçok Doğu-Batı kavgasını içinde yaşamış, tüm hükümdarların o bölgeyi gezmişliği, o bölgede hatıraları var.

Örneğin Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra Troya’ya gelip, bir anlamda Anadolu insanına ‘Batı’dan intikamınızı aldım’ dercesine konuşmalar yapıyor bölgede. O yüzden farklı bir kent. Bu kentin gündem olması, tüm dünyada konuşulması, turistik seyahatler başta olmak üzere tüm kültürel etkinliklerin artması en büyük hedefimiz.” diye konuştu.

Troya Hazineleri belgeseli

Troya Hazineleri belgeseli

Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann, Osmanlı Devleti’nden 1870’de Troya’da kazı izni aldı. Troya hazineleri 1873’te, kazı protokolüne uyulmayarak Schliemann tarafından önce Yunanistan’a daha sonra Almanya’ya kaçırıldı.

Osmanlı Devleti bilinenin aksine eserlerin peşini bırakmayarak Yunanistan’a dava açtı ancak sonuç alamadı. Yağmalanan eserler, bir asırdır ana vatanına hasret.

Yaşanan bu sürecin aktarıldığı Troya Hazineleri belgeseli, 2018 Troya Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen tek film oldu. Yapımcılığını ve Yönetmeliğini Nihal Ağırbaş’ın yaptığı belgeselin senaryosunu gazeteci Ömer Erbil kaleme aldı. Çok sayıda oyuncunun yer aldığı filmde Schliemann’ı tiyatro ve sinema oyuncusu Cenan Çamyurdu canlandırdı.

Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Doç Dr. Ali Sönmez ile Arkeolog Nezih Başgelen filmin danışmanları arasında yer aldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2018 Troya Yılı, Bülent Turan, Çanakkale Milletvekili, Heinrich Schliemann, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Troya Hazineleri Asırlık Hasret, Troya Hazineleri belgeseli,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları