Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Troya Antik Kenti, Çinli Bakan Shugang’ı ağırladı

11 Temmuz, 2018 | 11:18

Troya Antik Kenti, Çinli Bakan Shugang'ı ağırladı

Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti. Luo Shugang, ‘İki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz.’ diye konuştu.

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabulünün 20. yılı kapsamında 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla Çanakkale’ye geldi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ile antik kenti gezen Bakan Shugang, Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan’dan alan hakkında bilgi aldı.

Türkiye ile Çin’in iki dost ülke olduğunu hatırlatan Luo Shugang, “Türkiye’ye, Devlet Başkanımız Şi Cinping’in temsilcisi olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama törenine katılmak üzere geldim. Kendisine Çin tarafının selamlarını ve tebriklerini getirdik.” ifadesini kullandı.

Çin’de bu yıl “Türkiye Turizm Yılı” etkinlikleri düzenlendiğini belirten bakan Shugang, “İki ülke arasında turizm alanındaki işbirliğini daha da hızlandırmak için çaba sarf ediyoruz. Geçen sene Türkiye’e gelen Çinli turist sayısı yüzde 48 büyüdü. Bu senenin ilk yarısında ise buraya gelen Çinli turist sayısı yüzde 100 arttı.” dedi.

Shugang : Çinli her aile buraya ait hikayeleri biliyor

Bakan Shugang Çin’deki her ailede Troya ile ilgili bir hatıra bulunduğunu söyleyerek,
“Buraya gelen Çinli turistlerin çoğu Çanakkale ve Troya’yı ziyaret etti. Troya, Çin’de çok meşhur. Çin’in hemen hemen her ailesi, buraya ait hikayeleri biliyor. Bu senenin nisan ayında Çin’de Türkiye Turizm Yılı’nın açılışında, Türkiye’nin turizm açılışında Kültür ve Turizm Bakanlığı özel olarak Anadolu Ateşi’yle Çin’de Troya hakkında gösteriler yaptı ve Çin’de çok büyük yankı buldu.

İki tarafın çabaları sayesinde Troya’yı ziyaret eden ve Çanakkale’ye gelen Çinli turist sayısı büyük oranda arttı. Bu da Çanakkale Valisi Orhan Tavlı sayesinde gerçekleştirildi. Sayın Vali de turizm alanında çok büyük çaba sarf ediyor. Kendisini Troya’nın turizm elçisi olarak görüyoruz.

Troya’yı geliştirmek için ve buradaki turizm kaynaklarını geliştirmek için çok büyük bir planı bulunuyor. Ve inanıyorum ki, her iki tarafın ortak çabalarıyla buraya gelen Çinli turist sayısı daha da artacaktır. İnşallah bizim Çinli turistler için de Troya’da özel imkanları görebiliriz.” şeklinde konuştu.

“Troya’ya en fazla ziyaretçi Çin’den geldi”

Bu yılın “Troya Yılı” ilan edildiğini hatırlatan vali Tavlı, “Troya yılı içinde sayın bakanımız ve heyetimizi Çanakkale’de ve Türkiye’de ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. 2018 Troya Yılı’nda Troya Antik Kenti’ni ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı yaklaşık 2 katına çıktı.

Ağustos ayı içinde Troya Müzesi’ni bitiriyoruz. İnşallah bu yıl içinde de açılışını bütün dünya insanıyla hep beraber yapacağız. Doğu ve Batı medeniyetlerini Troya Müzesi’nde, Troya ve Çanakkale’de buluşturacağız. Bu nedenle 2018 Troya Yılı’nda herkesi Çanakkale’ye ve Troya’ya davet ediyoruz.” dedi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Shugang ve beraberindekiler, daha sonra antik kentin diğer bölümlerini gezdi.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı, Dünya Kültür Mirası Listesi, Luo Shugang, Onsekiz Mart Üniversitesi, Prof. Dr. Rüstem Aslan, Şi Cinping, Troya Antik Kenti, Troya Yılı, Türkiye Turizm Yılı, UNESCO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları