Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Trakya’nın turizme açılan tek mağarası Dupnisa, restore ediliyor

18 Ocak, 2010 | 09:54

Trakya’nın turizme açılan tek mağarası Dupnisa, geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

Dupnisa, restore ediliyor Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, mağarada ilk olarak çevre düzeni, ışıklandırma, gezi yolları, yön ve tanıcı levhaların elden geçirileceğini belirtti.

Demirköy ilçesindeki 2 bin 720 metre uzunluğundaki mağarada 60 bin yarasa yaşıyor. Kuşları korumak amacıyla, 2003’te sadece 450 metrelik bölümü turizme açılmıştı. Mağara, kuru, sulu ve kız mağarası olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Mağaranın gezilebilmesi için 270 merdiven kullanılıyor. Dupnisa’nın tanıtımı ve restorasyonu için 2 milyon TL ödenek ayrıldı. Mağaranın 168 bin 528 metrekarelik bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 16 bin metrekaresi de İl Özel İdaresi’nin sorumluluk alanında. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün denetiminde yapılacak çalışmalardan sonra yerli ve yabancı ziyaretçiler rehbere ihtiyaç duymadan rahatlıkla mağarayı gezebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dupnisa, Dupnisa Mağarası, Dupnisa Mağarası Restorasyon, Dupnisa Mağarası Restore, Dupnisa Mağarası Trakya, Dupnisa Mağarası Turizm, Dupnisa nerede,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları