Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Trakya’nın turizme açılan tek mağarası Dupnisa, restore ediliyor

18 Ocak, 2010 | 09:54

Trakya’nın turizme açılan tek mağarası Dupnisa, geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

Dupnisa, restore ediliyor Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Akkaya, mağarada ilk olarak çevre düzeni, ışıklandırma, gezi yolları, yön ve tanıcı levhaların elden geçirileceğini belirtti.

Demirköy ilçesindeki 2 bin 720 metre uzunluğundaki mağarada 60 bin yarasa yaşıyor. Kuşları korumak amacıyla, 2003’te sadece 450 metrelik bölümü turizme açılmıştı. Mağara, kuru, sulu ve kız mağarası olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Mağaranın gezilebilmesi için 270 merdiven kullanılıyor. Dupnisa’nın tanıtımı ve restorasyonu için 2 milyon TL ödenek ayrıldı. Mağaranın 168 bin 528 metrekarelik bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, 16 bin metrekaresi de İl Özel İdaresi’nin sorumluluk alanında. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün denetiminde yapılacak çalışmalardan sonra yerli ve yabancı ziyaretçiler rehbere ihtiyaç duymadan rahatlıkla mağarayı gezebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dupnisa, Dupnisa Mağarası, Dupnisa Mağarası Restorasyon, Dupnisa Mağarası Restore, Dupnisa Mağarası Trakya, Dupnisa Mağarası Turizm, Dupnisa nerede,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları