Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Trabzon’daki ‘Yalın Ayak Yolu’nda çorapla bile yürümek yasak!

21 Mart, 2018 | 13:41

Trabzondaki Yalın Ayak Yolunda corapla yurumek yasak

Trabzon’a bağlı Ortahisar Belediyesi tarafından endemik bitki türleri ve yağmur bahçeleriyle biyolojik göletin yer aldığı, 1,4 milyon liraya mal olan ‘Ekopark’ta ‘Yalın Ayak Yolu’ oluşturuldu. Parka gelenler, ayakkabı ve çoraplarını çıkarıp, stres atmak için yürüyüş yapıyor.

Ortahisar Belediyesi’nin 12 bin 300 metrekarelik alana yaptığı ‘Ekopark’a gelenler çıplak ayakla yürüyüşlerin yapıldığı ‘Yalın Ayak Yolu’nda stres atıyor.

Belediyenin geliştirdiği projeyle 12 bin 300 metrekarelik alan üzerinde, endemik bitki türleri ve yağmur bahçeleriyle biyolojik göletin yer aldığı ‘Ekopark’ inşa edildi. Yakın geçmişe kadar Trabzonspor’a yıllarca ev sahipliği yapan Hüseyin Avni Aker Stadyumu’nun çimleri de sökülerek, parka monte edildi.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 1,4 milyon liraya yaptırılan parkta, en çok ilgiyi ise ‘Yalın Ayak Yolu’ çekiyor. Yolun girişine konulan tabelada, çıplak ayakla yürüyüşün, vücudun denge sistemi için yararlı olduğuna, elektron dengesi sağlanarak, stresten kurtulmayı desteklediğine vurgu yapılıyor.

Parkı ziyarete gelen Trabzonlular, ayakkabı ve çoraplarını çıkararak, yolda yalın ayak yürüyüş yapıyor. Orman ekosistemine benzetilen parka gelen ziyaretçiler, burada oldukça eğlenceli vakit geçiriyor.

Yalın ayak yürümenin faydaları açıklanıyor

Trabzon’da bulunan parktaki ‘Yalın Ayak Yolu’nun girişine konulan tabelada, çıplak ayakla yürümenin faydaları  şu şekilde sıralanmakta:

Trabzon yalin ayak yolu

– Ayak tabanı ile alışık olmadığı yüzeyleri ve farklı noktalarda farklı baskıları hisseden insanın vestibüler (denge) sistemi uyarılmış olur. Bu uyarılmalar insanın daha zinde hissetmesine neden olur, denge sistemi için iyi bir egzersizdir.

– Günlük yaşamda daha önce uyarılmamış kas gruplarına alışık olmadığı küçük yükler biner ve bunların uyarılmasıyla kişide fiziksel toparlanmalar, daha güçlü kas yapısına yönelik ilk adımlar atılmış olur.

– Vücudun elektron dengesi sağlanarak stresten kurtulmanın en önemli şartlarından biri yerine getirilmiş olur.

– İnsanın alışık olduğundan farklı bir tonda ayaklarının uyarılmasıyla kan dolaşımında küçük değişiklikler yaşanır. Düzenli egzersizle ayak ağrılarında azalma görülür.

– Kullanıcıları eğlenceli bir yolla fiziksel egzersize teşvik ederek çağımızın en önemli sorunlarından biri olan hareketsizliğe karşı önemli bir cephe oluşturulmuş olur.

– Tansiyonun düzenlenmesi yönünde pozitif etkiler görülür.

Radyoaktif maddeye maruz kalanlara iyi geliyor

Projeyi hayata geçirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, sık yapılaşma nedeniyle şehir merkezinde azalan yeşil alanların artırılması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Trabzonluları doğa ve toprakla buluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

yalin ayak yolu trabzon

Milliyet’in haberine göre, ekolojik alan oluşturduklarını kaydeden başkan Genç, “Projemiz, 2016 yılı Antalya EXPO Fuarı’nda ekolojik özellikleri de dikkate alınarak, 521 proje arasından 15’inci seçildi. Özellikli bir park. Parkta, yağmur suyunun emilerek, topraktaki yeraltı sularına karışımı açısından mini bir gölümüz mevcut.

Park alanında yalın ayak yürüyüş yolu oluşturduk. İnsanlarımız, günlük hayatta çeşitli yollarla radyoaktif ışınlarla muhatap oluyor. Toprakla beraber insanın vücudunu, bedenini buluşturduğumuz da bunun sağlığa bilimsel manada katkı sağladığı kanıtlanmış. Bu amaçla Yalın Ayak Yürüyüş Yolu oluşturduk” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Metin Genç, Antalya EXPO Fuarı, Ekopark, Endemik bitki türleri, Hüseyin Avni Aker Stadyumu, Ortahisar Belediye Başkanı, Ortahisar Belediyesi, Trabzon, Yalın Ayak Yolu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları