Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Topkapı Sarayı 2 milyon ziyaretçiyi ağırladı!

02 Ocak, 2018 | 11:38

İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği tarihi mekanların başında yer alan Topkapı Sarayı, geçen yıl da ziyaretçilerin akınına uğradı. Topkapı Sarayı Müzesi ile Aya İrini Anıt Müzesi, 2017’de yaklaşık 2 milyon kişi tarafından ziyaret edildi.

İstanbul’un turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Topkapı Sarayı Müzesi ile Aya İrini Anıt Müzesi, 2017’de 2 milyon ziyaretçiyi ağırladı.

Fatih Sultan Mehmed tarafından 1460-1478 yılları arasında inşa edilen, yaklaşık 400 yıl süreyle imparatorluğun yönetim, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılan, günümüzde ise müze olarak hizmet veren saray, geçen yıl 1 milyon 943 bin 969 kişi tarafından ziyaret edildi.

Aya İrini’yi  50 bin kişi gezdi

Sarayın avlusunda yer alan ve VI. yüzyılda inşa edilen Aya İrini Anıt Müzesi ise geçen yıl 50 bin 243 kişiyi ağırladı. Malzeme ve mimarisiyle tipik bir Bizans yapısı olan Aya İrini, 1453’te İstanbul’un fethinden sonra önemli bir değişikliğe uğramadı.

Uzun süre ganimet ve silah deposu olarak kullanılan müze, 1869’da Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adını aldı. Zamanla, sergi mekanlarının yetersiz kalması nedeniyle buradaki eserler 1875’te Çinili Köşk’e taşındı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aya İrini Müzesi, Fatih Sultan Mehmed, İmparatorluk Müzesi, İstanbul, Müze-i Hümayun, Topkapı Sarayı, Topkapı Sarayı Müzesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları