Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tonya’daki eski taş evler turizme kazandırılacak

25 Ocak, 2013 | 13:00

Tonya'daki eski taş evler turizme kazandırılacak Trabzon’un Tonya ilçesinde bulunan 350 civarındaki eski taş evler turizme kazandırılacak.

Yerel mimari özellikle korunarak restore edilecek evler, turizm amaçlı kullanılacak. Projemiz ile bölgenin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl ve Ayder’e alternatif bir turizm destinasyonu oluşturulması hedefleniyor.

Tonya Kaymakamı Yeliz Yıldızhan ile Tonya Kumyatak Toplumsal Bilinçlenme ve Gelişme Derneği üyeleri, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ı ziyaret ederek hazırladıkları projeyle ilgili bilgiler verdi. Karadeniz Bölgesi’nin kalkınmasında en önemli sektörün turizm olduğunu söyleyen Vali Kızılcık, ilin kalkınmasına katkı sağlayacak her türlü çalışmayı desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Bölgedeki taş evlerin restore edilip turizme kazandırılmasının geçmiş kültürün geleceğe taşınması açısından önemli olduğunu vurgulayan Kızılcık, “Bu proje çok iyi düşünülmüş, kültürümüzü gelecek nesillere taşıyacak. Turizme kazandırılmasıyla da insanlarımız para kazanacaklar. İnanıyorum ki ilk etapta tespit edilen 350 adet taş evin restorasyonu tamamlandığında Tonya ilçemizin çehresi değişecektir.” dedi. Vali Kızılcık, ayrıca Tonya heyetine projenin gerçekleşmesi için DOKA ve Avrupa Birliği fonlarından da istifade edilmesini önerdi.

Tonya Kumyatak Toplumsal Bilinçlenme ve Gelişme Derneği Başkanı Özgür Güldal da ‘Kumyatak Ekolojik Turizm Projesi’ hakkında Vali Kızılcık’a bilgi verdi. Üzerinde çalıştıkları proje ile Tonya’da Uzungöl ve Ayder’e alternatif bir turizm destinasyonu oluşturacaklarını anlatan Güldal, “İlçemizdeki 350’ye yakın taş evi var. Bunların yerel mimari özeliklerini koruyarak turizm için kullanılmalarına imkan sağlayacağız. Böylece hem bölgemiz hem de ülkemize turizm alanında önemli gelişmeler kaydetmiş olacağız.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ayder, Ayder yaylası, Tonya, Tonya haberleri, Tonya Kaymakamı Yeliz Yıldızhan, Tonya taş evler, Tonya taş evler restore, Tonya taş evler turizm, Tonya turizm, Trabzon Tonya, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, turizm destinasyonu, Turizm Tatil Seyahat, Uzungöl,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları