Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tokat Turizm Müdürü; “Roma şehrinin kalıntıları bulunmuş olabilir”

01 Ağustos, 2017 | 19:58

Tokat Roma Şehri

Tokat Kültür ve Turizm Müdürü Çakır, Zile ilçesinde baraj inşaatı alanında bulunan tarihi kalıntılara ilişkin, “Bölgede nerede olduğu bilinmeyen Roma şehirleri var. Muhtemelen onlardan biri tesadüfen bulundu.” dedi.

Tokat Turizm Müdürü; “Roma şehrinin kalıntıları bulunmuş olabilir”

Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çekerek Irmağı üzerinde yapımı süren HES inşaatı için açılan yol sırasında tarihi kalıntılara rastlanılması üzerine Tokat Müzesi yetkililerine haber verildiğini, alanda başlatılan çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Koruma altına alınan bölgede bulunan kalıntılar arasında sütun ve sütun başlarının olduğunu belirten Çakır, şöyle konuştu:

“Zile’ye 15 kilometre uzaklığında Çekerek ırmağı kenarında bulundu kalıntılar. Bulunan yapılara bakarak yorum yapmak mümkün. O bölgede tarihe adı geçen fakat nerede olduğu bilinmeyen Roma şehirleri var. Muhtemelen onlardan bir tanesi tesadüfen bulundu diyebiliriz.”

Olay yerinde hızlı şekilde sondaj kazı çalışması yapılması gerektiğine işaret eden Çakır, “Şehrin sınırlarını belirlememiz gerekiyor. Bir an önce kazı faaliyetinin başlamasını sağlamalıyız. Kazının planlama yapılması gerekiyor. Bunu da hızla yapacağız inşallah. Tahmin ettiğimiz gibiyse bölgemiz için önemli bir kazanım olacak.” dedi.

Kaynak; 1

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Adem Çakır, Roma Şehri, Tokat,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları