Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY’nin 3. havalimanına taşınması 600 TIR ile yapılacak!

26 Şubat, 2018 | 11:14

THY 600 TIR ile tasinacak

Türk Hava Yolları’nın ekim ayında açılacak Türkiye’nin ve dünyanın en büyüğü olan 3. Havalimanına taşınma planları belli oldu. THY, 18 saat içerisinde ekipmanlarını, 600 TIR ile karadan yeni havalimanına nakledecek. Taşınmanın gerçekleşeceği gün uçuşlar % 50 düşürülecek.

Türk Hava Yolları’nın ekim ayında açılacak Türkiye’nin ve dünyanın en büyüğü olan 3. Havalimanına taşınma planları belli oldu. THY, 18 saat içerisinde ekipmanlarını, 600 TIR ile karadan yeni havalimanına nakledecek. Taşınmanın gerçekleşeceği gün uçuşlar % 50 düşürülecek.

İstanbul’da yapımına devam edilen 3. Havalimanı’nda ilk fazın % 80’i tamamlanırken, Türk Hava Yolları’nın yeni yerine nasıl taşınacağı konusu da yavaş yavaş netlik kazanıyor.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, bayrak taşıyıcı havayolu şirketinin yeni havalimanına nasıl taşınacağını açıkladı. Dünyada 301 noktaya 330 uçaktan oluşan geniş filosuyla uçan Türk Havayolları’nın yeni havalimanına taşınma işlemlerine dair detayları aktaran Bilal Bilal Ekşi, karadan ve havadan gerçekleştirilecek çalışmaların detaylarını açıkladı.

THY’nin 3. havalimanına taşınması 600 TIR ile yapılacak

THY ve yer hizmeti veren Turkish Ground Services (TGS) için 600 TIR ile 18 saatte yeni havalimanına taşınma işleminin gerçekleştirileceğini belirten genel müdür Bilal Ekşi, “İlk gün taşınmamıza herhangi bir engel yok. Yani biz birinci gün orada olacağız. Yolcumuzu hiçbir şekilde mağdur etmeden taşıyacağız. İlk gün hazır olacak binalarımız için müteahhitlerimiz çalışmaya devam ediyor. Hat bakımı inşaatımız % 40’lara doğru geldi. Diğer inşaatlarımız da olağanca hızlı devam ediyor. Ayrıca THY’nin taşınmasıyla ilgili yurt dışından danışmanlık aldık. Arkadaşlar her hafta toplanıyor. İlk 18 saat içerisinde bize hizmet veren TGS şirketiyle birlikte biz de dahil olmak üzere yaklaşık 600’e yakın TIR, yeni limana malzeme taşıyacak. Devasa bir operasyon ancak tüm çalışmalar yapıldı” açıklamasında bulundu.

120 uçak boş olarak Yeni Havalimanı’na nakledilecek

Uçakların nakli hakkında oluşan soru işaretlerine de açıklık getiren Bilal Ekşi, “29 Ekim’de tören olacak. Atatürk Havalimanı’nda operasyona devam edilecek. Bir gün sonra, 30 Ekim’de de Atatürk Havalimanı’nda operasyon devam edecek. THY dışındaki diğer taşıyıcılar Atatürk Havalimanı’ndaki operasyonlarını bitirecek ve yeni havalimanına taşınacaklar. Uçaklarını, malzemelerini götürecekler ancak biz Atatürk Havalimanı’nda bir gün daha operasyona devam edeceğiz. Sonra sıra bize geliyor ve hem Atatürk Havalimanı hem yeni havalimanı toplam 18 saat için bütün seferlere kapatılacak. Yani ticari, yolculu seferlere her ikisi de kapatılıyor. İşte o aşamada şu an yapılan çalışmalara göre 120 uçağın boş olarak Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına nakli sağlanacak” diye konuştu.

Ekşi: İlk gün seferlerimizi % 50’ye düşürüyoruz

Taşınma sürecinde operasyonel sorunların oluşmaması için alınacak önlemler kapsamında son 24 saatte uçuşların % 50 düşürüleceğini belirten Ekşi, “Atatürk Havalimanı’ndan son seferlerimizi yapacağız. Bazı uçaklar yolculu olarak yurt dışına gidecek. Dönüş seferlerini ise orada bekleyecekler. Yeni Havalimanı açıldığında 120’ye yakın uçağımız zaten orada olacak. Diğer uçaklarımız da takvime uygun şekilde kalkıp yolculu olarak gelmeye başlayacaklar. Bazıları ise yolcusuz gelecek. Yolcu mağduriyeti oluşmaması adına, AHL’de ilk gün sefer yaparken bile seferlerimizi % 50’ye düşürüyoruz. Çünkü 18 saat içinde bütün teçhizatı aktarmak kolay olmadığı için bazılarını önden gönderiyoruz” ifadesini kullandı.

Uçuşlar kademeli olarak artacak

Taşınmanın ardından seferlerin kademeli olarak çoğaltılacağını söyleyen THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Yolcunun terminale alışması ve herhangi bir yolcu mağduriyeti oluşmaması adına ilk gün seferleri tedrici olarak yapacağız. Kısacası ilk iki saat % 10 sefer olacak. Sonra bunu 30’a çıkartacağız. Gün sonunda ise % 50’ye ulaşacak. İkinci gün oran % 75’e çıkacak. Artık üçüncü günde tarifemizin % 100’ünü yapacak durumda olacağız” şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı’nın nasıl taşınacağı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklanmış, 30 Ekim gecesi 03.00 itibariyle taşınma işlemlerine başlanarak, 31 Ekim 23.55’te taşınma süreci tamamlanacağı belirtilmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3. havalimanı, TGS, THY taşınma 600 TIR ile, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Turkish Ground Services,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları