Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY, Yeni Havalimanı’na kademeli olarak taşınacak!

17 Eylül, 2018 | 17:08

THY, Yeni Havalimanı'na kademeli olarak taşınacak!

THY, Yeni Havalimanı’na kademeli olarak taşınacak. Türk Hava Yolları yönetimi, Yeni Havalimanı’nın açılışı sırasında yaşanabilecek aksaklıkları dikkate alarak, kademeli geçiş yapma konusunda karar aldı.

Son günlerde yaşanan işçi eylemleri ile gündeme gelen Yeni Havalimanı’nın açılışında erteleme olup olmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken, Türk Hava Yolları’dan (THY) taşınmaya ilişkin flaş bir karar geldi. THY Yeni Havalimanı’na ilk etapta 20-30 uçakla gidecek, Aralık sonunda ise tamamen taşınacak.

THY, Yeni Havalimanı’na kademeli olarak taşınacak

Türk Hava Yolları, 29 Ekim’de resmi açılışı yapılacak olan yeni havalimanına taşınma planını büyük ölçüde hazırladı.

THY, işçi eylemleri nedeniyle açılış gününe kadar hazır olup olmayacağına yönelik tartışmaların sürdüğü bu günlerde önemli bir karara imza attı. Açılış sırasında yaşanabilecek olası aksaklıkları dikkate alan THY yönetimi, kademeli geçiş yapma konusunda karar aldı.

Alınan bu karar uyarınca, taşınma operasyonunun başladığı süreçte uçaklarının tamamı yerine sadece 20 ile 30 arasındaki uçağını Yeni Havalimanı’na konuşlandıracak olan THY, seferlerinin büyük bölümünü de Atatürk Havalimanı’ndan yapmaya devam edecek.

THY, ilk etapta sadece bağlantısı olmayan uçuşları öncelikli olarak belirleyecek ve o uçuşları Yeni Havalimanı’ndan yapacak.

Yılbaşından hemen önce bitecek

THY’nin daha önceki aylarda da kademeli taşınma konusunda niyetinin olduğu ancak kademeli yerine THY’nin tamamen taşınması yönünde baskın kanaat oluştuğu biliniyordu. THY’nin kademeli taşınması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikna edildiği, Aralık ayı sonuna kadar tüm uçakların Yeni Havalimanı’ndan operasyon yapıyor hale geleceği ifade edildi.

Pestler CAT 3 olacak

Öte yandan İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilk etapta yalnızca iki pist hizmet verecek. Birisi tamamen iniş kalkışa hazır hale gelen, diğerinde ise son rötuşları yapılan pistlerde, görüşün düşük olduğu hava koşullarında sıfır görüşe kadar inişe imkan tanıyan kategori 3 (Cat 3) alt yapısının da hazır olacağı bildirildi.

Havalimanında işçiler işbaşı yaptı!

Bu arada İstanbul Valisi Vasip Şahin, Yeni Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemi ve sonrasında yaşanan gözaltı işlemleriyle ilgili, “Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin sorunlarının giderilmesi noktasında işveren de çalışma başlattı” dedi. Vali ayrıca gözaltına alınan 401 kişiden 275’inin serbest bırakıldığını açıkladı.

Cuma günü havalimanı inşaatında işçilerin eylemi sonrası 401 işçinin gözaltına alındığını ve 275’inin salıverildiğini vurgulayan Şahin, “Cuma günü sabah saatlerinde çalışanlarımızın servis hizmetinin gecikmesine bağlı olarak bir takım talepleri oldu. Buna bağlı olarak oradaki taleplerin ve hareketliliğin koordinesi noktasında iki kaymakamımız ve jandarma il komutanımız Yeni Havalimanı’nın inşaat sahasına gittiler.

Hem çalışanlarla gerekli görüşmeleri yaptılar hem de onların işverenle buluşmasını temin ettiler ve işverene oradaki sıkıntı ve çalışanların taleplerini ilettiler. Bunun üzerine işveren tarafı da bu konuyu incelemeye aldı” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İşçi eylemi, İstanbul Valisi Vasip Şahin, THY, THY taşınma, Türk Hava Yolları, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları