Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY, 6 ayda satışlarını yüzde 36 artırdı

03 Eylül, 2012 | 12:57

Türk Hava Yolları (THY) yılın ilk yarısında 164 milyon TL net kar elde etti. İlk 6 ayda satışlar yüzde 36 artarak 6,7 milyar TL oldu.

THY, 2012 yılının ilk 6 ayına ait konsolide mali tablolarını İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na bildirdi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 36 oranında artarak 6,7 milyar TL’ye ulaştı. Net kar bir önceki yıla göre yüzde 142 artarak 164 milyon TL olarak gerçekleşti.

THY, 2012 yılının hem ilk çeyreğinde hem de ikinci çeyreğinde geçen yıla göre daha üstün bir performans sergiledi. Mevsim etkisi nedeniyle, yılın ilk çeyreğinde elde edilen zarara rağmen, özellikle ikinci çeyrekte sağlanan yüksek performans sonucu yılın ilk yarısında kar’a geçildi. İkinci çeyrekte elde edilen 271 milyon TL esas faaliyet karı ile birlikte yılın ilk yarısında 52 milyon TL esas faaliyet karı elde edildi.

YOLCU SAYISINI YÜZDE 20 ARTIRDI

Trafik sonuçlarına bakıldığında yılın ilk yarısında 18 milyon yolcu taşıyan THY, yolcu sayısında yüzde 20, arz edilen koltuk kilometrede (AKK) yüzde 19, ücretli yolcu kilometrede (ÜYK) ise yüzde 24 artış sağlandı. Yolcu doluluk oranı ise 5,7 puanlık artışla yüzde 75,2 oldu. Dıştan dışa transfer yolcu sayısının toplam dış hat yolcu içerisindeki payı ise 4 puan artışla yüzde 39’a ulaştı. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından yayınlanan istatistiklere göre ise küresel havacılık sektöründe aynı dönemde yolcu, AKK ve ÜYK büyümeleri sırasıyla yaklaşık yüzde 7, yüzde 6,5 ve yüzde 4,7 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında açılan 8 yeni dış hat ile birlikte uçulan dış hat sayısı 157’ye çıkarken, uçak sayısı da 19 adet artışla 151’i dar gövde, 37’si geniş gövde ve 6’sı kargo olmak üzere ilk yarı yıl sonunda 194’e ulaştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
THY, THY satış, THY satışları, THY Uçuşları, Trafik sonuçları, Türk Hava Yolları, Türk Hava Yolları Uçağı, Türk Hava Yolları Uçuşları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları