Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY 20 geniş gövdeli yeni uçak alıyor, hedef yüzde 30 büyüme

17 Aralık, 2010 | 12:31

Türkiye’nin en önemli marka kuruluşlarından Türk Hava Yolları (THY) uçak filosuna yeni yılda 20 yeni geniş gövdeli uçak daha katarak uçak sayısını 165’e çıkarıyor.

THY Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu dünyanın sayılı hava yolu şirketleriyle rekabet için 2011’de geniş gövdeli uçak sayısını 20’den 40’a çıkaracaklarını söyledi. Çizmecioğlu, THY’nin gelecek yıl yüzde 30 gibi bir büyüme hedefiyle tarihinde görülmemiş bir rekora koştuğunu kaydetti.

THY’nin teknik yapısı ve hizmet politikalarını tanıtmak amacıyla yapılan basın turları kapsamında Antalya’da görev yapan 15 gazeteciye THY yetkilileri bilgi verdi. THY’nin İstanbul Atatürk Havalimanı bünyesindeki hangarının gezdirildiği program sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan THY Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu 2011 hedefleri hakkında bilgi verdi.
2011’deki en büyük farklılığın THY’ye gelecek olan geniş gövdeli uçak sayısında olacağını belirten Faruk Çizmecioğlu şöyle konuştu: “Seneye 20 uçak birden gelecek ve THY geniş gövde filosunu 1 yılda ikiye katlayacak. Bu THY tarihinde görülmüş birşey değil. Bu yıl yaklaşık 6 milyar dolar gerçekleşen ciroyu 8 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Yüzde 30 civarında büyüme hedefimiz var. Bu da THY tarihinde görülmemiş bir olaydır.”
Çizmecioğlu dünyada pek çok şirket ekonomik kriz yaşarken THY’nin kriz ortamında büyüme sırrını ise Türkiye’nin 72 milyonluk dinamik nüfus potansiyeline, ekonomik istikrara ve doğru yerde ve zamanda yatırım yaparak doğru kişilerle çalışmasına bağladı.

TUR OPERATÖRLERİ YÜZÜNDEN ANTALYA’NIN DİREKT SEFERLERİ İPTAL
Faruk Çizmecioğlu, Londra, Paris, Dusseldorf, Stockholm gibi merkezlerden Antalya’ya direk seferler başlattıklarını ancak, bu seferlerden bazılarının tur operatörlerinden yeterli desteği görmediğini söyledi. Çizmecioğlu, “Tur operatörleri olaya maliyet eksenli yaklaşıyor. Böyle olunca bizim koyduğumuz uçakların koltukları kendilerine pahalı geliyor. Bundan dolayı daha ucuz olan charter şirketlerine kaçış başladı. THY’nin ürününün konumlanmasıyla bir sürü farklılığı var. O farklılığa o pazardan bir talep gelmiyorsa bu manada sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Bu biraz da ticaretin dinamiklerinden kaynaklanıyor. Ben onları suçlamıyorum. Oradaki ticaret böyle çalışıyor demek ki. Bu ürünün farkını ödeyebilecek bir müşteri kitlesini oraya getiremiyorlar. O müşteri kitlesi muhakkak var dünyada. Ama o kitleye ulaşacak tur operatörü lazım. Onu bulup getirecek o uçağımıza koyacak bir iş planı lazım.” diye konuştu.

FLAŞ SPONSORLUKLAR DEVAM EDECEK
THY’nin Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkısı olduğunu kaydeden Faruk Çizmecioğlu, 2011’de de en az 2 flaş sponsorluk anlaşması yapılacağını söyledi. Türkiye’nin tanıtımını, hem milli hem de ticari bir sorumluluk olarak gördüklerini aktaran Çizmecioğlu, ”Bizim sponsorluklarla ilgili işimiz çok kolay oldu. Barcelona ve Manchester United gibi dünya devleri bizi aralarında görmekten mutlu oldu. Aynı şekilde Kobe Bryant da öyle. 2010’da tanıtım bütçemiz yaklaşık 70 milyon dolardı. Seneye bu rakam daha yüksek olacak. THY yeni sponsorluklarla hem marka değerini artıracak hem Türkiye’nin tanıtımına katkı yapacak.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Düsseldorf, Faruk Çizmecioğlu, Londra, Paris, Stockholm, THY, THY Genel Müdür Yardımcısı Faruk Çizmecioğlu, THY Uçak, THY Uçak Filosu, Türk Hava Yolları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları