Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY Genel Müdürü Temel Kotil: KTHY servise başlaması gerekiyor, nasıl destek olabiliriz, ona bakıyoruz

28 Ekim, 2010 | 14:48

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, tasfiye edilen Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) bir an önce tekrar servise başlaması gerektiğini belirtti. Kotil, “Onlar yeni bir yapılanmaya gidiyorlar. Biz nasıl destek olabiliriz, ona bakıyoruz.” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Üniversite Sanayi İş Birliği Topluluğu ile Genç MÜSİAD Sakarya Şubesi’nce SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Girişimci Hayatlar” programında öğrencilerle söyleşi yaptı. Öğrencilere havacılık sektörü ve THY ile ilgili bilgi veren Kotil, kapsama alanında dünyada 8. büyük hava yolu olduklarını söyledi. Bu alanda Air Canada ile yarış halinde olduklarını anlatan Kotil, şunları ifade etti; “Bir biz 8. oluyoruz. Bir onlar oluyor. Dünyada ciro bakımından 28., sefer sayısında 25., yolcuda 22. ve karda 6. hava yolu şirketiyiz. Uçaklarımızın yaş ortalaması 6.2, Avrupa’daki uçakların yaş ortalaması ise 17. Avrupa’da çok para var, çok seyahat var. İki tip yolcu var. Biri noktadan noktaya. Diğeri ise transit. İstanbul’a gelmeden İstanbul üzerinden devam eden transit yolcular var. Zaten buna güvendiğimiz için 90 tane uçak siparişi verdik ilave olarak. İstanbul’a gelmek isteyen herkesi biz taşımak isteriz. İstanbul öyle güzel bir yerki paranın olduğu mesafeye uçaklarımız en ideal şekilde, en az giderle uçuyorlar. İstanbul havacılık merkezi olacak. Dubai şu anda 120 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı inşaa ediyor. Avrupa’nın en büyük havaalanı 70 milyon. İstanbul’a da 60 milyon kapasiteli havaalanı yapılacak. Şu anda İstanbul’un 30 milyon kapasitesi var. Biz konuk severiz, parasını alacağız, hizmet de vereceğiz.”

Türkiye’nin dış politikasının kendilerini çok etkilediğine dikkat çeken Kotil, “Vizeler kalkınca İstanbul-Şam uçuşu haftada 4 seferden günde 3 sefere çıktı. İyi ki vize kalkmış.” ifadesini kullandı.

“THY 2011 SONUNDA AVRUPA’NIN İLK 5 YILDIZLI HAVA YOLU OLARAK SERVİSE DEVAM EDECEK”

Söyleşinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Temel Kotil, tasfiye edilen Kıbrıs Türk Hava Yolları ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Kıbrıs Türk Hava Yolları ile ilgili genel bir çalışma var. Ama bir karar yok şu anda. Onlar yeni bir yapılanmaya gidiyorlar. Biz nasıl destek olabiliriz, ona bakıyoruz. Yönetim kurulu kararı olmadan bir şey açıklamak istemeyiz. Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın bir an önce tekrar servise başlaması gerekiyor.”

2011 yılında gündemlerini sponsorluktan ziyade kalite çalışmaları, 5 yıldızlı hava yolu olma çalışmaları ve uçuş emniyetine önem veren çalışmalara çevirmek istediklerini kaydeden Kotil, bu çalışmaları şu sözlerle anlattı: “Şu anda imzalayacağımız yeni sponsorluk anlaşması yok. 2011 yılında sponsorluktan ziyade kalite çalışmalarımızdan, 5 yıldızlı hava yolu olma çalışmamızdan ve uçuş emniyetine önem veren çalışmamızdan bahsetmek istiyoruz. Sponsorluklar önemli. Ama gündemi buraya çevirmek istiyoruz. Biz 2011’i operasyon ilan ettik, kalite ilan ettik. Dünyada 6 tane 5 yıldız hava yolu şirketi var. Avrupa’da 5 yıldızlı hava yolu şirketi hiç yok. Tabi 4 yıldan beri biz bunun için çalışıyoruz. Önce 3 yıldızdan 4 yıldıza çıktık. Aslında şu anda dört buçukuz. Beşe yaklaştık. Aldığımız sinyaller, çalışmalar onu gösteriyor. Bu kalite demektir. Ne zaman 5 yıldız veriyorlar? Yolcu kendisini 5 yıldız hissettiği zaman veriyorlar. Zaten biz bu söylemi 2 sene önce başlatmıştık. Bu hem uçağa giderken rahat etmek demek. Uçak içi hizmetlerde iyi olmak demek. Hayli yol aldık. Yola devam edeceğiz. Ama 2011 sonunda inşallah THY Avrupa’nın ilk 5 yıldızlı hava yolu olarak servise devam edecek. 2011 sonu itibariyle Türk Hava Yolları uzak mesafeye uçmada diğer rakipleri ile hiçbir farkı kalmamış olacak. Orada biraz daha gerideydik. Kısa mesafede öndeydik. Şimdi hem uzunda hem kısada ikisini öne almış oluyoruz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Temel Kotil, Temel Kotil haberleri, Temel Kotil Mobil THY, Temel Kotil Mobil THY uygulaması, Temel Kotil Turist, THY Genel Müdürü Kotil, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları