Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

THY Genel Müdürü Temel Kotil: 2010’da 6 milyar dolar ciro hedefledik

26 Ağustos, 2010 | 16:29

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) meclis toplantısında konuşan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, 2010 yılında 6 milyar dolar ciro hedeflediklerini açıkladı.

ÇTSO’nun davetlisi olarak katıldığı toplantıda, THY’nin 2006 yılında kamudan özele geçtikten sonra dünyanın en hızlı büyüyen şirketi olduğunu anlatan ve stratejilerini işadamlarıyla paylaşan Genel Müdür Kotil, büyümeye karar verdikleri dönemde çok önemli kararların altına imza attıklarını söyledi. Ardından atılan adımların hepsinin düşündükleri gibi sonuçlar verdiğini vurgulayan Kotil, bu sebeple dünyanın ilk sırasındaki şirketlerin yerinde saydığını, kendilerininse büyümeye devam ettiğini belirtti. Sisteme 24 yurt dışı uçuş noktası daha eklediklerini ve böylece 70’ten 94’e yükseldiğini kaydeden Genel Müdür Kotil, “Bu intihar gibi bir şey galiba değil mi? Onun için hep bize kızdılar, ‘Doğru mu yapıyorsunuz, nedir bunun sebebi?’ diye. Öyle yeni pazarlara girdik ki kârımız çok aşağılara, 60 milyon dolara düştü ama geçmişteki zarara göre iyi bir rakam. Bununla şirket, olgunluk dönemine girdi. 2010 yılında ise 6 milyar dolar ciro hedefliyoruz. Bunun yüzde 44’ü, Türkiye’de bize hizmet veren şirket ve çalışanlara gidiyor, yüzde 10’u kâr olarak kalıyor. Bu kârın da yüzde 5’i yabancı yatırımcıya gidiyor. Sonuçta paranın yarısı Türkiye’de kalıyor. Yani Türkiye, bu yıl 3 milyar dolar net para kazanacak.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma Bakanlığı’nın, “Memlekette Uçmayan Kalmasın” sloganıyla başlattığı projeden oldukça memnun olduklarını dile getiren THY Genel Müdürü, son dönemde özel sektörün de işin içine girmesini, “Sağolsun rekabet.” şeklinde değerlendirdi. Bakanlığın aldığı karardan sonra fiyatların üç kat düştüğünü ifade eden Temel Kotil, “Özel sektör işin içine girdikten sonra rekabetten bayağı etkilendik ama yolcu sayımız üç kat arttı, 5 milyondan 15 milyona yükseldi. Diğer hava yolu şirketlerinin ise toplamı, sıfırdan 15 milyona çıktı. Türkiye’de şu anda 30 milyon yolcu var. Bu rekabetten hiçbir zararımız olmadı, aksine yararlı oldu. Bu sayede dış pazarada açılmamız kolaylaştı. Diğer hava yolları olmasaydı, çok zor durumda kalırdık.” dedi.

THY’nin mevcut yurt dışı nokta sayısına göre haftadaki sefer sayısı 10 bin civarında olması gerekirken 5 bin sefer yaptıklarını bildiren Genel Müdür Kotil, “Az sefer yapıyoruz, çünkü uçağımız ve çalışanımız az ama son 6 yılda yüzde 20 büyüyerek geliyoruz. Daha fazla büyümemiz tehlikeli. Bu ne demek? Bizim bahçede hâlâ meyve ağacı dikecek yer var demek. Yeni 90 uçak siparişi verdik. Bunlardan 12 tanesi 777 modeli. Her bir 777 uçağı 360 yolcu aldığı gibi 24 ton da kargo taşıyor. Aşağı yukarı beş tane büyük kargo uçağımız var gibi olacak. Bunlar Çin’e günde üç sefer yapacak. Günde 70 tonun üzerinde kargoyu her gün Çin’e götürüp getirebileceğiz. Dolayısıyla yalnız uçak değil, kargo kapasitesi de satın almış oluyoruz.” diye konuştu.

Daha sonra işadamlarının sorularını cevaplayan Temel Kotil, Çanakkale’ye haftada üç gün yapılan THY seferlerinin her gün olması talebi üzerine, “Her gün uçmadığımız yere, hiç uçmadık sayıyoruz. Türkiye’de iki noktamız var; biri Eskişehir, biri de Çanakkale. İnşallah gelecek yaz Çanakkale’ye seferleri her gün yaparız.” dedi.

Toplantının sonunda ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Tezcan ve Meclis Başkanı Niyazi Önen, Genel Müdür Kotil’e teşekkür plaketi verdi. Eceabat Belediye Başkanı Kemal Dokuz ise Çanakkale Savaşı sırasında Mehmetçik’in başına giydiği kabalak hediye etti. Kotil ise Tezcan ve Önen ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a uçak maketi verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
e Meclis Başkanı Niyazi Önen, Temel Kotil, Temel Kotil haberleri, THY Genel Müdürü, THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY Temel Kotil, Türk Hava Yolları Temel Kotil,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları