Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tepebağ höyüğü turizme kazandırılıyor / Turizm Haberleri

16 Mart, 2011 | 17:22

Tepebağ höyüğü turizme kazandırılıyor / Turizm Haberleri

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana’nın en eski yerleşim birimi olan Tepebağ Höyüğü’nün “Arkeolojik Park”a dönüştürülmesi için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi. Aldırmaz, “Bu kapsamda depremde ağır hasar gören Tepebağ Höyüğü’ndeki toplam 59 binadan, kamulaştırma işlemleri tamamlanan 33 bina yıkıldı, 26 bina ile ilgili görüşmeler sürüyor” dedi.

Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan dünyanın en eski köprüsü olan Taşköprü’nün de içinde yer aldığı Tepebağ’da “Arkeoloji Parkı” kurma ve dünya turizmine kazandırma çalışmaları kapsamında bölgedeki tarihi dokular korunuyor.

Adana depreminde ağır hasar gören ve yapımı mümkün olmayan evlerin Büyükşehir Belediyesi’nce kamulaştırılarak yıkıldığını vurgulayan Aldırmaz, “Tepebağ Höyüğü’ndeki kültür varlığı tarihi eserlerimizi dünya turizmine kazandırmak en büyük hedefimizdir. Bu yönde Büyükşehir Belediyesi olarak bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu kapsamda kamulaştırılması tamamlanan 33 bina yıkıldı, 26 bina ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Yine aynı bölgedeki sıraevlerden 7’incisinin de Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edildiğini anlatan Başkan Vekili Aldırmaz, “Dişçi Ethem Konağı’ndaki restorasyon çalışmalarımız da tamamlandı. Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’nin çeşitli yerlerinde açmayı planladığı 7 adet Kültür ve Edebiyat Müzesi’nden ilki, restore ettiğimiz Dişçi Ethem Konağı’nda hizmete girecek” şeklinde konuştu.

Tepebağ Mahallesi Muhtarı Mehmet Demir, mahallelerindeki çalışmalardan dolayı Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a teşekkür etti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeolojik Park, Tepebağ, Tepebağ höyüğü, Tepebağ höyüğü haberleri, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları