Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Teme Kotil: Yerli uçak için hazırız!

28 Mayıs, 2018 | 11:02

Teme Kotil: Yerli uçak için hazırız!

Temel Kotil’den yerli yolcu uçağı için açıklama geldi. TAI Genel Müdürü Temel Kotil, savunma sektöründe olsalar da sivil havacılık için de çalışmaya başladıklarını söyledi.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, yeni nesil teknoloji termoplastik malzemeden yolcu uçağı üretmeyi hedeflediklerini ve bunun en heyecanlı projeleri olduğunu vurguladı. Kotil, “Ana yatırım planına alındı. Şimdilik küçük küçük çalışıyoruz” dedi.

TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, kurumu 10 yılda havacılık endüstrisi içerisinde 10 milyar dolar ciroyla ilk 10’a sokmayı planladıklarını belirterek, yerli yolcu uçağıyla ilgili çalışmalara da başladıklarını söyledi.

Teme Kotil: Yerli uçak için hazırız

Kotil, Hürriyet’e yaptığı açıklamalarda termoplastikten yapacakları 100 kişilik yolcu uçağıyla ilgili yatırım kararının yönetim kurulundan çıktığını belirterek, “Ana yatırım planına alındı. Şimdilik küçük küçük çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil,savunma sektöründe olduklarını ancak sivil bir ayakları da bulunduğunu belirterek, “Henüz yolcu uçağı yapmıyoruz ama 5 yıl içerisinde savunmaya dönük olan uçakların mühendislik tasarımını, mimari çalışmasını tamamlıyoruz.

Bittikten sonra elimize yaklaşık 2 bin mühendis kalıyor. İşte o zaman biz de kendi yolcu uçağımızı tasarlayacağız. Dünyada 70 kişilik uçakla 120 kişilik uçak arasında bir fırsat pazarı var. Şu anda hem Airbus’ta hem de Boeing’de yeni nesil uçak arayışı sürüyor.” dedi.

“Sektörde 100 koltuklu yeni bir uçağa ihtiyaç var. Bu uçak kompozit yapılacak.” diyen Kotil, “Kompozit uçaklar, termosetten yapılıyor. İki tip kompozit var: Termoplastik ve termoset. Termoset olan bugüne kadar gelen kompozit teknolojisi, termoplastik ise yeni kompozit teknolojisi. Termoplastik teknolojisi, daha kullanışlı, hafif ve daha ekonomik.

“5 yıl sonra yerli uçağımızın tasarımına başlıyoruz”

Termoplastik malzemeden uçak yok henüz. Bu teknoloji gelişiyor. Boeing de, Airbus da, biz de şu anda herkes termoplastik üzerinde çalışıyor. 5 yıl sonra yerli uçağımızın tasarımına başlıyoruz, 10 yıllık süreçte de biter. Termoplastikten yapacağımız 100 kişilik uçağın koltuk-kilometre gideri, daha da küçük olursa, çünkü bu durumda az yolcuyla küçük havalimanlarına gidip gelebiliyorsunuz, bu durumda büyük bir pazar bulabiliriz. TAI’nin en heyecanlı projesi şu anda yerli yolcu uçağı diyebilirim.” şeklinde konuştu

Üçüncü büyük oyuncu!

Bu sene 2 milyar dolar ciroyu hedeflediklerini, 2017’de 1.47 milyar dolar konsolide ciroları bulunduğunu söyleyen Temel Kotil, hedeflerinin 10 yılda bu şirketi 10 milyar dolar ciroya getirmek olduğunu vurguladı.

Kotil, “Çünkü, şirketler yılda 10 milyar dolar ciro yaptığı zaman havacılık endüstrisinde ilk 10’a girer. Mühendis sayımız da 10 bini geçiyor bu dönemde. Şu an 7 bine yakın toplam çalışanımız var. Hedef 22 bin kişilik, yılda 10 milyar dolar ciro yapan bir şirket olmak. Bu da bizi Avrupa’da en azından üçüncü büyük oyuncu yapar” diye konuştu.

Bu hedefe ulaşmak için daha çok yetenekli mühendise ihtiyaçları olduğunu belirten Kotil, YÖK’le, 16 üniversiteyle bir protokole imza attıklarını söyledi.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil ayrıca “Üniversite, öğrencisini işe alacak, yani SGK’sını ödeyecek, benle yaptığı protokolle de öğrencisi bizde çalışacak. Üniversite, öğrencinin SGK’sını öderse çok tutmuyor, çünkü devlet öğrencinin sağlık giderlerini karşılıyor. Dolayısıyla, ben bu kişiyi işe almadan işe almış oluyorum. Şu anda 600 stajyer mühendisimiz, 200 de stajyer teknisyenimiz var. Öğrenciyken yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kotil, genç mühendislerin, 5-10 yıl TAI gibi bir yerde çalıştığı zaman, kendi başına üretebilecek kapasiteye geldiğini vurguladı.

Yerli savaş uçağı için 3 bin mühendis

Kotil, “Dünyada şu anda 5. nesil savaş uçağı olan ülkeler yalnızca ABD, Rusya ve Çin. Başka kimsenin 5. nesil uçağı yok. Bu açıdan Milli Muharip Uçağı (MMU) bizim için çok önemli ve büyük bir proje. Bize bir numara büyük ama problem yok. Altyapıyı kuruyoruz. Yurt dışından tecrübeli mühendisler getiriyoruz. Milli Muharip ekibine özel bir bina yapıyoruz. Bu binada 3 bin mühendis tümüyle bu proje için çalışacak. 2029’da teslim ediyoruz. 2031’de de bütün işlemlerini bitiriyoruz” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
TAI, TAI Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayii, Yerli savaş uçağı, Yerli yolcu uçağı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları