Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Hırvatistan ziyaretinde

19 Mart, 2013 | 12:58

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Hırvatistan ziyaretinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hırvatistan temaslarına devam ediyor.

Cemil Çiçek, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere geldiği Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de, ziyaretinin ikinci gününde, Hırvatistan Meclis Başkanı Yosip Leko ile bir araya geldi. Hırvatistan meclis binasında gerçekleşen görüşmenin ardından Çiçek ve Leko ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye ve Hırvatistan’ın dost ve müttefik iki ülke olduğunu söyledi. İki ülke ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini ifade eden Çiçek, bu ilişkilerin gelişmesini parlamento olarak da desteklediklerini belirtti.
Çiçek, “Türkiye olarak inanıyoruz ki, Hırvatistan’la olan ilişkilerimiz hem iki ülkenin yararınadır, hem de bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir etkisi olacaktır” diye konuştu.

Hırvatistan’daki tüm olumlu gelişmelere destek verdiklerini vurgulayan Çiçek, “2009’dan beri birlikte NATO üyesiyiz. 1 Temmuz’da siz AB üyesi olacaksınız. Bunlar önemli gelişmeler” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin siyasi ilişkilerine paralel olarak ticari ve ekonomik ilişkilerinin de yoğunlaştırılması gerektiğini belirten Çiçek, parlamentolar olarak bu süreci desteklemeleri gerektiğini kaydetti.

Hırvatistan’a düzenlediği ziyaretin önemli ve anlamlı bir ziyaret olduğunu dile getiren Çiçek, Hırvatistanlı mevkidaşını Türkiye’nin AB süreciyle ilgili beklentilerine ilişkin bilgilendirdiğini ve bu konuda kendilerinden destek istediğini aktardı.

Hırvatistan Meclis Başkanı Leko

Hırvatistan Meclis Başkanı Yosip Leko da iki ülke arasındaki iyi ve dostane ilişkilere işaret ederek, “Çok iyi siyasi ilişkilerimizin olduğunu ifade etmek ve bu süreci devam ettireceğimizi söylemek istiyorum” dedi.

Parlamentolar arası işbirliğinin önemini vurgulayan Leko, aynı zamanda ekonomik ve ticari konularda da imkan ve olanakların gelişmesi, kullanılmasının önemini vurguladı.

Görüşmede, iki ülkenin AB süreçlerinin de ele alındığını ifade eden Leko, Türkiye’nin AB’ye üye olma sürecini desteklediklerini belirtti.

Başbakan Milanoviç ile görüşme

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hırvatistan Meclisi’ne yaptığı ziyaretin ardından Sveti Marko Meydanı’nda bulunan Hırvatistan Başbakanlığı binasına geçti. Çiçek ve beraberindeki heyet burada, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç’le görüştü.

Başında görüntü alınmasına izin verilen görüşme, daha sonra basına kapalı olarak yapıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Toptaş, Ayşe Türkmenoğlu, Başbakan Milanoviç, Cemil Çiçek, Cemil Çiçek Hırvatistan, Emin Haluk Ayhan, Hırvatistan, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç, Hırvatistan Meclis Başkanı Leko, Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, NATO, Sveti Marko Meydanı, TBMM Başkanı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanı Cemil Çiçek Hırvatistan, TBMM Başkanı Çiçek, TBMM Başkanı Çiçek Hırvatistan, Zagreb, Zagreb Büykelçisi Burak Özügergin,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları