Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TAV Grubu, “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları” yarışmasında çevre ödülü aldı

14 Eylül, 2013 | 11:50

TAV Grubu, "İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları" yarışmasında çevre ödülü aldı TAV’dan yapılan açıklamaya göre, İzmir’de yeni iç hatlar terminalini inşa eden TAV, hayata geçirdiği geri dönüşüm programıyla “İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları” ödülünü aldı.

Sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunan iyi uygulamaları desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen yarışmanın sonuçları düzenlenen törenle açıklandı. Törende TAV adına ödülü Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilirlik Direktörü Bengi Vargül aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vargül, TAV olarak sürdürülebilirliğe önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bunu gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzun vazgeçilmez bir parçası olarak görüyoruz. Yolcularımıza ve tüm paydaşlarımızla en üst düzeyde hizmet verirken, çevreye etkilerimizi en aza indirecek, sosyal fayda ortaya çıkaracak bir ekonomik değer yaratmak üzere çalışıyoruz.

Bu açıdan inovasyon kilit öneme sahip. Sahip olduğumuz tüm bilgi birikimini kullanarak yürüttüğümüz İzmir projesiyle böyle bir ödül almaktan dolayı büyük mutluluk duyduk. SKD’nin yürüttüğü çalışmaların daha iyi bir gelecek için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Yarışmada yer alan tüm iyi uygulamaların yaygınlaşarak çoğalmasını umuyoruz.”

TAV İnşaat tarafından yapımı üstlenilen yeni terminalin inşaatı sırasında hayata geçirilen uygulamayla, yıkım söküm sonucunda ortaya çıkan malzemelerin yüzde 67’si geri dönüştürüldü, yüzde 32’si yapım çalışmalarında yeniden kullanıldı, her iki kategoride de değerlendirilemeyen yüzde 1’lik kısım bertaraf edildi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 30 projenin başvurduğu yarışma SKD Teknik Komite İnovasyon Çalışma Grubu’nun teknik değerlendirmesinin ardından 14 finalistle devam etti. Ödül alan uygulamalar üniversite, basın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan jüri tarafından belirlendi.

TAV Havalimanları’nın iştiraki TAV Ege, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 2011’de yapılan ihalede İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 2032’ye kadar işletme hakkını 610 milyon avro bedelle kazandı. İmzalanan anlaşmaya göre, TAV var olan iç hatlar terminalini yıkarak daha modern bir yapı inşa etmeyi de üstlendi. Yaklaşık 250 milyon avro yatırımla gerçekleştirilecek proje kapsamında 185 bin metrekarelik terminal binası, 2 bin 559 araçlık çok katlı otopark ve ilgili birimler inşa ediliyor. Yeni terminalin 2014’ün ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanıyor.

TAV Havalimanları tarafından işletilen dış hatlar terminaliyle “Avrupa’nın Çevreye En Duyarlı Havalimanı” seçilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın yeni iç hatlar terminali de çevre dostu olacak şekilde tasarlandı. Yeni terminalde kullanılacak ısı pompaları, yağmur hasat sistemleri, gri su kullanım sistemi, güneş kolektörleri ve trijenerasyon santraliyle enerji tüketimi ve su harcaması en aza indirilirken atık yönetimi de verimli bir şekilde gerçekleştirilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları, TAV, TAV Ege, TAV Grubu, TAV ödül,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları