Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TAV’dan 53 milyon avro net kar

28 Ağustos, 2013 | 09:57

tav-havalimani-net-kar TAV Havalimanları Holding, bu yılın ilk yarısındaki net kar oranlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak, 53 milyon avro’ya yükseldiğini açıkladı.

TAV’dan yapılan açıklamaya göre, yılın ilk altı ayında TAV Havalimanları’nın konsolide cirosu 567 milyon Avro olarak gerçekleşirken, şirket, işlettiği havalimanlarında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artışla yaklaşık 39 milyon yolcuya hizmet verdi.

TAV Havalimanları Holding, 2013 yılının ilk altı ayında net karını geçen yıl aynı döneme göre yüzde 7 artırarak 53 milyon avro’ya (126 milyon TL) yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, 2013 yılının ilk yarısının operasyonel performans anlamında son derece güçlü bir yarıyıl olduğunu belirtti.

Şener, şunları kaydetti:

“FAVÖK yüzde 28 oranında artış ile 166 milyon Avro seviyesine yükselirken, FAVÖK marjımızda da 2,4 puan iyileşme oldu. Yakaladığımız bu olağanüstü operasyonel performans nedeniyle serbest nakit akımı yüzde 61 oranında artış göstererek 105 milyon Avro’ya ulaştı. İşletmesini üstlendiğimiz havalimanlarının çoğunda çift haneli büyüme elde etmeyi başardık. Yolcu sayımız da bu büyümeye bağlı olarak yüzde 24 oranında artarak 39 milyon seviyesine yükseldi. Operasyonel giderlerimizin bu dönemde yalnızca yüzde 13 oranında artış göstermesiyle geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de operasyonel kaldıraçtan istifade ettik.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında nakit çıkışı gerektirmeyen yabancı para çevrim farkı ve ertelenmiş vergi kalemlerinden gelir yazarken, bu yılın aynı döneminde kurdaki dalgalanmalardan dolayı bu kalemlerde gider oluştu. Net kâr rakamını etkileyen bu gelişmeye karşın, net kârımızı yüzde 7 oranında artırarak 53 milyon Avro (126 milyon TL) seviyesine yükseltmeyi bildik. Elde ettiğimiz bu kâr rakamı aynı zamanda bizim için tüm zamanların en yüksek ilk yarı net kârına işaret ediyor.”

İcra Kurulu Başkanı Şener, inşaat faaliyetlerinin sürdüğü Medine ve İzmir’de çalışmaların planlanan takvimin önünde olduğunu vurgulayarak yeni terminallerde yolculara hizmet vermek için gün saydıklarını belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
FAVÖK, İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, TAV, TAV Havalimanları Holding, TAV Havalimanları kar, TAV Havalimanları kar oranları, TAV Havalimanları net kar, TAV Holding,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları