Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tatilmanya’dan vurgun iddialarına açıklama geldi

26 Ağustos, 2014 | 12:34

Tatilmanya

Turizm dünyası tatilmanya vurgununu konuşuyor. Tatilmanya’nın, ünlü oteller adına sahte internet siteleri hazırlayıp rezervasyon aldığı, mağdurların paralarını geri iade etmediği ileri sürülüyor.

Hürriyet gazetesinin haberi;

TTM Turizm unvanı ile www.tatilmanya.com isimli internet sitesi üzerinden faaliyet gösterip yüzlerce tüketici tarafından dolandırıcılıkla suçlanan seyahat acentesinin yıldızlı turizm tesisleri adına sahte internet siteleri oluşturup, site kanalıyla yayınlanan telefonlar üzerinden rezervasyon kabul ettiği ortaya çıktı.

İnanılmaz dolandırıcılık yöntemi taksit ve erken rezervasyon indiriminin cazibesine kapılarak Türkiye’nin değişik yerlerindeki otellere rezervasyon yaptıran mağdurların Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), tüketici dernekleri ve savcılıklara yazılan şikâyet dilekçelerinde ayrıntıları ile anlatıldı.

Tatil hayali ile zaman ve paralarını kaybeden tüketicilerin şikayet dilekçelerine yansıyan ifadelere göre tatilcileri dolandırıcıların tuzağına düşüren yöntem şu şekilde işletildi:

Söz konusu firma iddiaya göre Bodrum, Alanya, Kemer, Side, Kuşadası, Çeşme gibi tatil bölgelerindeki yıldızlı otellerin sahte internet sitelerini hazırladı.

Arama motorları üzerinden ucuz otel arayan tüketiciler bu siteler üzerindeki telefonları arayarak rezervasyon talebinde bulundu. Telefondaki kişi rezervasyon işlemlerinin Tatilmanya tarafından yürütüldüğünü belirterek kişilerin rezervasyon ve kredi kartı bilgilerini alıp tatil bedelini online olarak tahsil etti.

Tüketiciye ise mail yolu ile otele giriş belgesi ve satın alma sözleşmesi gönderildi. Ancak otel girişine 2-3 gün kala tüketiciler sabit bir numaradan aranarak, “Rezervasyon yaptırdığınız otelde gıda zehirlenmesi şikâyetleri aldık. Bu nedenle rezervasyonunuz iptal edildi. Paranız 7-14 gün içinde iade edilecek” bilgisi verildi. Ancak aylar geçmesine rağmen para iadeleri yapılmayınca dolandırıcılık yöntemi deşifre oldu.

Söz konusu firma tarafından dolandırıldığını belirten Aytaç Avcı, “Rezervasyon yaptırdığım otelin çakma sitesini kurmuşlar. Böyle bir şey nasıl olabilir? Üstelik benimle irtibata geçen sözde yetkililere, ‘Merkeziniz kapatılmış’ dediğimde, ‘Kusura bakmayın tadilattayız’ yanıtı veriyorlar. Bu resmen nitelikli dolandırıcılık” dedi.

Antalya’da 08-15 Ağustos tarihleri arasında Grand Beauty Otel’de tatil yapmak için internet üzerinden araştırma yaptığını söyleyen bir başka mağdur Berk Başol yaşadıklarını şöyle anlattı: “Google’a otelin ismini yazdım ve ekrana çıkan www.grandbeautyotel.com linkini tıkladım. Siteden edindiğim telefonu arayınca karşıma tatilmanya çıktı. Rezervasyon yaptırıp online ödeme yaptım.

Tatil gününe 2 gün kala şirketten beni arayıp, ‘Otelde gıda zehirlenmesi şikâyetleri aldık. Rezervasyonunuz iptal edildi’ dediler. Ancak yaptığım ödemeyi geri alamadım. Zaten otelin sitesi de sahteymiş. Otelin gerçek sitesinden edindiğim telefonu aradığımda adıma hiçbir şekilde rezervasyon yapılmadığını öğrendim, savcılığa suç duyurusunda bulundum.”

Yaşananları doğrulayan Grand Beauty Otel Müdürü Sedat Tamgüler, “Maalesef otelimizin sahte sitesini yapıp onlarca insanı dolandırmışlar. Başka otellere de aynısı yapılmış ve vurgun yapılan para miktarının 5 milyon olduğu söyleniyor. İnsanlar hala gecenin 3’ünde buraya gelip rezervasyonlarının olduğunu söylüyor. Ancak bizim tatilmanya ile hiçbir anlaşmamız yok. Biz de konuyu yargıya taşıyacağız” diye konuştu.

Tatilmanya ise iddialar üzerine şu açıklamayı yaptı;

Tatilmanya’dan gelen açıklamayı turizm kamuoyunun ve yurttaşların dikkatine sunuyoruz…

“Son zamanlarda bazı basın ve yayın organları ile sosyal medyada Tatilmanya Turizm Bilişim Bilgisayar Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi nezdinde faaliyet gösteren

TTM TURİZM Seyahat Acentesi ve bağlı markası olan “tatilmanya.com” internet sitesinin müşterilerini dolandırdığı iddia edilmekle beraber bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Şöyle ki;

2008 yılında kurularak faaliyetine başlamış olan Tatilmanya Turizm, anlaşmalı olduğu yaklaşık 600 otel ile 6 yıl boyunca binlerce kişinin tatil yapmasına aracılık etmiştir.

Bu süre içerisinde binlerce kişiye uygun şartlarda ve taksitli rezervasyonlar yaparak tatil imkanları sunmuştur.

Tatilmanya Turizm, sadece 2013 yılında yaklaşık 30 milyon TL bilanço değeri yaratmış ve 60 bin kişiye tatil imkanı sağlamıştır.

Özellikle son 2 yıldır sektördeki yükselişi ile birlikte önemli tek yetkili ve ön ödemeli otel anlaşmaları ile daha avantajlı fiyatlarla hizmet verebilme çabaları içerisinde olmuştur.

2014 yılında erken rezervasyon dönemlerinde yaşanan genel ekonomik ve finansal sıkıntılardan şirkette etkilenmiş ve ekonomik kriz yaşamıştır.

Bu duruma önlem olarak ön ödemeler ile yapılmış olan bir kısım tek yetkili ve ön ödemeli otel sözleşmeleri karşılıklı görüşmeler neticesinde feshedilmiştir.

Yaşanmış olan bu süreçte ise bazı otellerle anlaşmazlıklar yaşanmış ve neticede hukuki süreç içerisine girilmiştir.

Özellikle bir oteller grubunun kötü niyetli ve kasıtlı olarak bedelsiz ve konusuz kalan avans çekine işlem yaptırması sonucu bankalarda yüksek meblağlı krediler kapanmış ve şirketin bankalar, finans kuruluşları ve piyasadaki itibarı zedelenmiştir.

Tatilmanya Turizm tüm gayret ve özveri içerisinde ticari faaliyetini sürdürme çabasında iken bir grup şirketi feshedilmiş sözleşmenin bedelsiz ve konusuz kalan çekleri ile Ramazan Bayramının öncesi ve sonrasında şirket merkezi, şubesi ile tüm banka hesaplarına haciz işlemi uygulanmıştır.

Tarafımıza yapılan bu uygulama, misafirlerimize hiç hizmet vermemiş bir otel grubu tarafından avans çekleri ile art niyetli olarak yapılmıştır.

Bu haciz neticesinde de şirket binamız ve banka hesaplarımız kilitlenmiş, poslara bloke konmuş ve şirket iflasa sürüklenmiştir.

Turizm sezonunun en yüksek döneminde yaşanılan bu elim durum neticesinde banka hesapları ve posları kilitlendiğinden başta oteller olmak üzere şirket ödemelerini yapamaz hale getirilmiştir.

Yaşanılan bu olumsuz gelişmeler neticesinde tatil rezervasyonu yaptıran misafirlerin otellere giderek kapıda kalmaması ve mağduriyet yaşanmaması adına da tüm müşteriler teker teker aranarak

durum izah edilmeye çalışılmış ve rezervasyonlarının iptal edildiği söylenerek finans kuruluşlarına yönlendirilmeye çalışılmıştır.

Müşterilerin yapmış olduğu rezervasyon talepleri ve ödemeler tamamen kendi talep ve inisiyatifleri ile oluştuğundan ve şirketin bir art niyeti, kastı olmadığından bu durum dolandırıcılık içermemektedir.

Tatilmanya Turizmin de müşterileri gibi mağdur edildiğini ve hiçbir şekilde dolandırma kastı ile hareket etmediğini önemle bildirmek isteriz.”

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.

Tatilmanya Turizm Bilişim Bilgisayar Tic. ve San. Ltd. Şti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
otellerin sahte internet siteleri, tatilmanya, tatilmanya dolandırıcılık, tatilmanya haberi, tatilmanya sahte rezervasyon, tatilmanya vurgunu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları