Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tatile çıkacaklar dikkat…. Kopya otellerle dolandırıyorlar!

18 Temmuz, 2018 | 13:45

Tatile çıkacaklar dikkat.... Kopya otellerle dolandırıyorlar!

Tatile çıkacaklar dikkat…. Kopya otellerle dolandırıyorlar. Yüzlerin gülmeye başladığı turizm sektöründe yeni dolandırıcılık olayı can sıktı. Antalya ve Bodorum gibi yüksek fiyatla oda satan, güvenilir bazı lüks otellerin internet sitelerini birebir kopyalayan dolandırıcılar, tatil satın alanları mağdur etmeye devam ediyor.

Kötü geçen 2016 yılının ardından toparlanma sürecine giren ve geçtiğimiz sene yüz güldürmeye başlayan, 2018’de ise büyük bir ivme kazanan turizm sektöründe tatsız dolandırıcılık haberleri gelmeye başladı.

Turizm sektörü temsilcileri son aylarda dolandırıcılarla başı belada. Yurt dışı merkezli ve mim olduğu belirsiz olduğu iddia edilen dolandırıcılar, Antalya ve Bodrum’da marka bilinirliği yüksek, yüksek fiyatla oda satan otellerin, internet sitelerini birebir kopyaladı.

Tatile çıkacaklar dikkat…. Kopya otellerle dolandırıyorlar

Hürriyet’in haberine göre, yasa dışı olan bu eylemi yapan bu kişiler otellerin resmi internet sitesinin uzantılarına benzer adresler alarak, tatil satın alanları dolandırmaya başlarken, birçok kişiyi de mağdur etmeye başladı.

Bu konudaki son örnek Bodrum’daki Sianji Otel’de yaşandı. Sianji Otel Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkan Yardımcısı Recai Çakır’ın sahibi olduğu otelin adresinin benzeri ile turistlere tatil satıldı.

Konu gündeme bir müşterinin otele telefon açması sonrasında ortaya çıktı. Bir müşterinin cuma günü oteli arayarak, pazartesi günü otele geleceğini ve havalimanından otele transfer istediğini ifade eden Recai Çakır, “Çalışan arkadaşlarımız gelen telefon üzerine müşterinin rezervasyonuna bakıyor. Ancak rezervasyon görünmeyince arkadaşlarımız satın almayı nereden yaptığını soruyor.

Müşteri, otelin internet sitesi üzerinden tatilini satın aldığını söylüyor. Biz de böyle farkına vardık. Dolandırıcılar, bizim internet sitemizin aynısı kopyalamış” ifadelerini kullandı.

“Sizin otelin ismine benzer 50’ye yakın domain aldık”

Bunun üzerine pazarlama müdürünün söz konusu sitede bulunan telefonu aradığını kaydeden Çakır, “Telefon Bodrum’da gibi gözüküyor. Ancak yurt dışı merkezli. Karşımızdaki kişi telefonun açmasıyla birlikte, “Beni otelden aradığınızı görüyorum. Benimle dalga mı geçiyorsunuz? Sizin otelin ismine benzer 50’ye yakın domain aldık” diye cevap verdi.

Daha sonra bilgi işlemden bir arkadaşımız aynı telefon numarasını aradı. Bizden 100 bin dolarlık bitcoin istedi. Ayrıca bizim otel için yaptığı 5 rezervasyon için ücret almamızı söyledi. Bir de konu hakkında dava açmamamızı, açılan dava olursa da geri çekilmesini talep etti.” diye konuştu.

Arama motoru Google’da kopya site daha üstte

Turizm sektörünün büyük bir dolandırıcılık olayı ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Recai Çakır, “Geniş çaplı bir araştırma yaptık. Mağdur olan sadece biz değiliz. Sadece Bodrum’da 10 otel için bu yöntemle internet siteleri açılmış. Bilerek gecelik fiyatı en az 2-3 bin lira olan oteller seçiyor.

7 gecelik bir rezervasyon yapsa en az 20 bin lira alacak. Bu şekilde 10 kişiyi dolandırsa kazancı 200 bin lirayı geçecek. Bu olay üzerine Google ile temasa geçtik. Reklam vererek resmi internet sitemizin daha üstte çıkması için çalıştık. Ancak o kadar profesyonel çalışıyor ki, uzun süre dolandırıcıların sitesi resmi sitemizin üstünde çıktı.

Bu kez elimizdeki belgeleri Google’a ulaştırdık. Dolandırıcı olduklarını söyledik. Böylece resmi sitemiz üstte yer almaya başladı. Hala Google aramalarında dolandırıcıların sitesi alt sıralarda gözüküyor” dedi.

“Dava açıldı, site kapanacak”

Bu yaşanan olaylar üzerine mahkemeye başvurarak dava açtıklarını söyleyen Çakır, “Bugün yarın dava sonuçlanacak. Büyük ihtimalle sahte internet sitesi kapatılacak. Söz konusu siteden kurtulmuş olacağız ama başka siteler açarak bunu yapmaya devam edebilirler. Çok ciddi ve hızlı bir şekilde önlem alınması gerekiyor.

Düşünsenize ‘Sianji’ ismiyle yüzlerce marka oluşturulabilir ve internet adresleri alınabilir. Domain hizmeti sunan şirketlerin de dikkat etmesi gerekiyor. Eğer böyle devam ederse daha birçok tüketici mağdur olabilir. Markaların itibarları zarar görür ve güven kaybı yaşanır” şeklinde konuştu.

Çakır ayrıca, mağdur olanlara otelin müsait olduğu tarihlerde çok uygun fiyatlarla otelde konaklama imkanı vereceklerini de sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dolandırıcı, İnternet dolandırılığı, Kopya oteller, Recai Çakır, Sianji Otel, Tatile çıkacaklar, TTYD, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları