Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Türk tatilcilerin yurtdışında en çok tercih ettiği 10 ülke

21 Mart, 2012 | 13:44

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Ar-Ge birimi, Türkiye’den yurtdışına paket tur ile hangi ülkeye kaç kişi gittiğini belirledi.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Ar-Ge biriminin yaptığı araştırma ve açıklamaya göre , geçen yıl paket tur satın alınarak gidilen 10 ülke arasında Yunanistan ilk sırada yer alırken onu İtalya takip etti.

Türkiye turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden bir tanesi olmasının yanı sıra birçok ülkeye turist gönderen ülke olarak da dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) geçen yıla ilişkin yurtdışına çıkışların toplamını veriyor. Açıklanan bu rakamların içinde paket tur ile gidenlere ise yer verilmiyor.

Paket turlar ile kaç kişi seyahat etti

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği TUYED Ar-Ge birimi paket turlar ile yurtdışına kaç kişi gittiğini ve gidenlerin hangi ülkeleri tercih ettiğini araştırdı. TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, ‘Hesaplanmayan şey yönetilemez’ anlayışından hareketle bu alanda herkesin merak ettiği rakamları hesapladık” dedi.

Köfteoğlu açıklamalarına, ”TÜİK, geçen yıl toplam 6,2 milyon yurtdışı seyahati gerçekleştirildiğini açıkladı. Hesaplamamız sonunda paket turla tatile 683 bin 328 kişinin çıktığını belirledik. Geçen yıl gerçekleşen toplam 4,9 milyar dolarlık turizm giderinin 656 milyon 197 bin doları Türk gezginlerin paket tur harcamalarından oluştu” şeklinde devam etti.

Geçen yıl en çok tercih edilen 10 ülke

Türkiye´den paket tur ile seyahat edilen ülkelerin başında Yunanistan geliyor.

Köfteoğlu, geçen yıl paket turlarla Yunanistan´a 85 bin 450, Suriye´ye 75 bin 632, İtalya´ya 75 bin 189 Türk tatilcinin gittiğini açıkladı. Köfteoğlu, bu ülkelerin yanı sıra, İspanya, Bulgaristan, Hollanda, Ukrayna, Almanya, Rusya Federasyonu, BDT, Fransa, Avusturya’nın en çok tercih edilen 10 ülkeyi oluşturduğunu belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “İlk 10 ülkeye giden Türk turist sayısı 281 bini aşıyor. Geriye kalan 357 bin kişinin de sayıları 150’e ulaşan diğer ülkelere gittiğini görüyoruz.” dedi.


YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya, Avusturya, BDT, Bulgaristan, en çok tercih edilen 10 ülke, Fransa, Hollanda, İspanya, Paket turlar, Rusya Federasyonu, TÜİK, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Ar-Ge, Türk turizmi, Türkiye İstatistik Kurumu, TUYED, TUYED Ar-Ge, TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu, Ukrayna, Yunanistan, yurtdışına paket tur,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları