Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tatil anlayışı Uzay Turizmi ile farklı bir boyuta taşınacak!

13 Kasım, 2018 | 14:03

Tatil anlayışı Uzay Turizmi ile farklı bir boyuta taşınacak!

Tatil anlayışı Uzay Turizmi ile farklı bir boyuta taşınacak. İnsanların uzaya yolculuk hayalleri şimdilik bilim kurgu filmlerine konu olsa da yakın gelecekte yerkürenin dışında tatil yapmak mümkün olacak.

Yüzyıllardır insanoğlunun hayalini kurduğu uzay yolculuğu, şimdilerde artık çok da uzak değil. Günümüzde birçok şirket, uzaya meraklı turistleri unutulmaz bir geziye çıkarmaya hazırlanıyor. İnsanoğlunun hayalini gerçekleştireceği Uzay Turizmi’nin katılım ücretleri şu an için astronomik olsa da, uzaya çıkmak için ön şart olarak herhangi bir bilimsel eğitim istenmiyor.

Uzay Turizmi’ni gerçekleştirecek turistler belirli fiziksel testleri tamamlayıp, uçuş öncesi eğitimleri başarı ile yerine getirdikleri taktirde dünyanın o muhteşem görüntüsünü uzaydan izlemenin keyfini sürebilecek.

Tatil anlayışı Uzay Turizmi ile farklı bir boyuta taşınacak!

Uzay Turizmi, tam anlamıyla macera sever gezginlerin ziyaret amacıyla uzaya gitmesi olarak tanımlanmakta. Yakın zamanda uzay yolculuğunun muhteşemliğini deneyimleyenler sadece NASA’nın eğitimli astronotları değil isteyen ve gerekli ücreti ödeyen herkes olabilecek.

Uzay Turizmi için düzenlenen seyahate katılacak turistlerin herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına özel eğitimden geçmiş mürettebat eşlik edecek. Bundan ötürü Uzay Turizmi’ne katılacak turistlerin herhangi bir konuda uzman veya bilim insanları olmaları gerekmiyor. Ancak doğal olarak uzaya seyahat belirli prosedürler ve ön eğitimlerle planlandığından sıradan bir deniz tatilinden daha karmaşık hazırlık aşamaları gerektirmekte.

Uzay Turizmi'nin öncüsü Richard Branson

Uzay Turizmi’nin öncüsü Richard Branson

Milenyum ile birlikte Rus Uzay Ajansı astronot olmayan 7 kişiyi para karşılığı uzaya götürdü. İnsanoğlunun hayali olan bu heyecan verici program 2010 yılında ABD’nin astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için Rus uçuşlarında bulunan koltuklara ihtiyaç duyması nedeniyle iptal edildi. Halihazırda birkaç farklı şirket Uzay Turizmi’ne öncülük etmekte.

Bu konuda ismi en çok bilinen isim, yıllardır uzay uçuşlarında sivillere de yer açılması gerektiğinden bahseden Richard Branson ve şirketi Virgin Galactic. Yakın geçmişte, Tesla elektrikli otomobil şirketinin kurucu ortağı Elon Musk tarafından başlatılan SpaceX, aya uzay seyahati yapacaklarını duyurdu. Uzay turizmine en son dahil olan şirket ise Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin oldu.

Uzay Turizmi’ne katılacak ilk turistler…

Elon Musk’ın SpaceX’i önce 2018 yılında ayın etrafında iki ücretli turist uçacağını açıkladı. Ancak bu seyahat Muxk’ın son açıklamalarıyla 2023’e ötelendi. Ay yörüngesine çıkacak ilk turist ise Japon iş insanı Yusaku Maezawa olacak. Maezawa, sanata düşkünlüğü ile bilinen bir milyarder ve ay seyahati sırasında kendisine bir grup sanatçının eşlik edeceğini açıkladı.

Uzay turistleri şu an bedensel testleri ve hazırlık süreçlerini tamamlıyor. SpaceX, “Onlardan önceki Apollo astronotları gibi, evrensel keşif ruhunu taşıyan bu bireyler de uzaya seyahatlerinde tüm insanlığın umutlarını ve hayallerini taşıyacaklar” açıklamasıyla uzay seyahatinin öncülerini tebrik etti.

Uzay Turizmi'nin maliyeti çok fazla

Uzay Turizmi’nin maliyeti şimdilik çok fazla

Tahmin edebileceği üzre günümüzde uzay turisti olmak hiç de ekonomik değil. Uzay Turizmi planlayan şirketler, bir uçuşun ne kadar tutacağını tam olarak belirtmeseler bile ortalama bir seyahatin on milyonlarca dolar olduğu belirtiliyor.

Virgin Galactic, “Gelecekteki Astronot topluluğunun üyeliği” ve gelecekte yapılması planlanan uçuşlara rezervasyon şansı için yaklaşık 260 bin dolarlık bir ön ödeme talep ediyor. Ancak, teknolojinin hızla gelişmesi ve daha az maliyetli hale gelmesiyle birlikte uzay turizminin fiyatının zamanla düşeceği de tahminler arasında. Uçak bileti yerine uzay bileti bakacağımız günler hepimizin hayali.

SpaceShipTwo, Uzay Turizmi’nde kullanılacak

Virgin Galactic’in SpaceShipTwo isimli uzay aracı iki bölümden oluşuyor. Aracın WhiteKnightTwo adlı dört motorlu, çift gövdeli jet uçağı onu 15000 metre yüksekliğe ulaştırdıktan sonra SpaceShipTwo ayrılarak yolculuğuna devam ediyor. SpaceShip Two, iki pilot dahil olmak üzere sekiz kişiye kadar yolcu taşınabilen kanatlı bir uzay aracı. SpaceX’in mekiği ise Dragon olarak isimlendirilmiş.

2012 yılında, herhangi bir hükümet tarafından gönderilmeden Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo teslim etmek için kullanılan tek ticari uzay aracı olmuş. İnsan taşımak için yeniden tasarlanan mekik Dragon 2 adıyla yenilenmiş ve NASA SpaceX’in bu kapsülle uzaya insan taşımasına izin vermiş.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Blue Origin, Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson, SpaceShipTwo, SpaceX, Uzay seyahati, Uzay tatili, uzay turisti, Uzay Turizmi, Virgin Galactic, WhiteKnightTwo, Yusaku Maezawa,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları