Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Taşhan Çarşısı kiracıları restorasyon sonrası eski yerlerinde çalışmak istiyor

21 Ekim, 2010 | 11:25

Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Taşhan Çarşısı’nda faaliyet gösteren 20 kiracısına ‘dükkanları boşaltın’ ihtarnamesi gönderdi.

Esnaf ise restorasyon sonrası işyerlerinin kendilerine verilmeyeceğini düşünerek anahtarlarını teslim etmek istemiyor.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından eski eser bakım onarım ihalesi yapılan Taşhan Çarşısı’nda restorasyon çalışmaları eserin çatısında başladı. İşyerlerinin restorasyonu ise yaz döneminde yapılması bekleniyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de eser içerisinde dükkan işleten esnaflara işyerlerini boşaltmaları yönünde ihtarname göndererek kiracıların 31 Aralık tarihine kadar işyerlerini boşaltmalarını istedi. Ancak eserin çatı onarımı sırasında işyerlerinin boşaltılmasına gerek olmadığı için işyerlerinde başlayacak olan restorasyon tarihine kadar kiracıların işyerlerini boşaltmasına gerek olmadığı sözlü olarak kendilerine iletildi. Hal böyle olunca tarihi eser içinde faaliyet gösteren 20 kiracı restorasyon sonrası işyerlerinin tekrar kendilerine verilmeyeceği düşüncesiyle tedirgin.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile bu konuda görüşmek istediklerini belirten esnaflar, bölge müdürü Yakup Yıldırım’ın kendilerini muhatap olarak kabul etmediğini iddia etti. Tarihi eser içerisinde 6 işyerinin özel mülk olduğunu belirten kiracı esnaflar, bölge müdürlüğünün sadece özel mülk sahibi esnafları muhatap alarak onlarla görüştüğünü kaydetti. 43 yıldır tarihi çarşı içinde çay ocağı işleten Bahtiyar Şenbaş, restorasyona karşı olmadıklarını gerekirse kendilerinin de katkıda bulunabileceklerini söyledi.

Restorasyon sonrası aynı işyerlerinde faaliyet göstermek istediklerini dile getiren Şenbaş, bu konuda kendilerine net bir açıklama yapılmamasından dert yandı. Konuyu bölge milletvekilleri ve Vakıflar Genel Müdürü’ne taşıyacaklarını kaydeden Şenbaş, “Buradan 55 aile geçimini sağlıyor. Ben 43 yıldır buraya emek verdim. Kiracılar olarak restorasyon sonrası bize işyerlerimizin geri verileceğine dair bir taahhütte bulunulmaması halinde anahtarlarımızı kolay teslim etmeyeceğiz.” dedi.

Kiracılar olarak ortak hareket ettiklerini de belirten Bahtiyar Şenbaş, işyerlerini geri alabilmek için gerekirse hukuki mücadele içine gireceklerini sözlerine ekledi. Bu arada tarihi Taşhan Çarşısı’nda 2010 yılında başlatılan restorasyon çalışmasının 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Taşhan Çarşısı, Taşhan Çarşısı Haberleri, Taşhan Çarşısı Kiracılar, Taşhan Çarşısı kiracıları restorasyon, Taşhan Çarşısı Restorasyon, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları