Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Taş şehir Mardin beton binalardan kurtuluyor

23 Ekim, 2009 | 18:33

Mardin Taş evler Tarihi taş evleriyle dünyada ün salan Mardin, şehri çirkinleştiren beton binalardan kurtuluyor.

Kentsel rehabilitasyon kapsamında Avrupa Birliği Kalkınma Fonu’nun göndereceği 6 milyon Euro ile 2 bin 500 beton bina yıkılacak.

Şehirdeki kamuya ait binaları tasfiye etmeye başlayan valilik ve belediye, önümüzdeki yıl cadde üzerindeki yapıları ıslah edecek. İlk etapta tespit edilen 500 beton bina yıkılacak.

Yılda ortalama 900 bin turistin ziyaret ettiği Mardin’in eski dokusunu yeniden gün ışığına çıkarmak istediklerini belirten Mardin Valisi Hasan Duruer, Avrupa Birliği’nden sağlanan hibe ile şehri tarihi kimliğine kavuşturacaklarını söyledi. Yıkıma kamu binalarından başladıklarını anlatan Duruer, “Vatandaşlarımızı mağdur etmeden bu binaları yıkacağız. Vatandaşlarımıza TOKİ tarafından bin 500 konut yaptırılacak. Evlerini boşaltanlar yeni evlerine taşınacak.” dedi

Mardin’deki otel sayısını artırmak için de harekete geçtiklerini vurgulayan Vali Duruer, şehirde son 5 yılda 7 otel açıldığını kaydetti. Hilton Oteli inşaatının da başladığını ifade eden Duruer, “Turizm alanında yatırım yapacak bütün girişimcilere her türlü kolaylığı sağlayacağız. Yılda 5 milyon turist çekmeyi hedefliyoruz. Venedik ve Kudüs’ten sonra dünyanın üçüncü büyük sit alanı içinde yer alan Mardin’i dünya turizm merkezi haline getireceğiz.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Birliği Kalkınma Fonu, Hasan Duruer, Kudüs, Mardin, Mardin Avrupa Birliği, Mardin Evleri, Mardin Haberleri, Mardin Taş Evler, Mardin Turları, Turizm, Turizm Haberleri, Venedik,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları