Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Yarımada’ya envanter düzenlemesi geliyor!

05 Aralık, 2018 | 17:12

Tarihi Yarımada'ya envanter düzenlemesi geliyor!

İstanbul’daki Tarihi Yarımada için envanter düzenlemesi için çalışmalara başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlardaki çelişkileri ve hataları ortadan kaldırmak için harekete geçti.

İstanbul’un göz bebeği olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Tarihi Yarımada için envanter düzenlemesi başlatıldı. Farklı kurumların kayıtlarına göre Tarihi Yarımada’da yaklaşık 8 ila 10 bin arasında tescilli taşınmaz kültür varlığı bulunmakta. Kültür ve Turizm Bakanlığı da kayıtlardaki bu çelişkileri ve hataları ortadan kaldırmak için harekete geçti.

Tarihi Yarımada’ya envanter düzenlemesi geliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi Tarihi Yarımada için oldukça önemli bir envanter çalışmasına imza atmaya hazırlanıyor. Çalışmalar kapsamında tescilli yapılar için Coğrafi Bilgi Sistemi veri tabanı da oluşturulacak.

Tarihi Yarımada’da yapılan çalışma, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel ve tarihi değerleri esas alan tanıtım politikasını da destekler nitelikte.

İstanbul Tarihi Yarımada

“Zaman içinde olmaması gereken şeyler olmuş”

İstanbul’un simgelerinden olan Tarihi Yarımada’da yapılacak çalışmalar hakkında bilgi paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, birçok yapıda hata ve eksiklikler olduğu belirterek, “Zaman içinde olmaması gereken şeyler olmuş. Esas amacımız bunların eski orijinal varoluş sebeplerindeki haline getirmek. Özünde doğduğu şekilde tekrar tescilini yapıp kayıtlara geçirilmesini sağlamak ki, koruyalım. Bütün bu kayıtları tamamladıktan sonra koruma amaçlı yeni imar planını da buna göre düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Mehmet Ersoy, önemli olanın binanın orijinal halinde tescilini ve kayıtlara geçmesini sağlamak olduğunun altını çizerek, “Bu başladıktan sonra zaten ne kaçak yapma şansınız var ne de mevcut kaçağı koruma şansınız var. Geçmişte eksikler fazla. Çok önemli değil biz önümüze bakıyoruz. Bizim geçmişle bir hesaplaşmamız yok, ileriyle bir hesaplaşmamız var. Biz gerekeni yapacağız onları hak ettiği değerlere getirip tanıtarak turizmde rakiplerimizden ayrışarak istediğimiz hedefe ulaşacağız.” diyerek sözlerine noktayı koydu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Envanter çalışması, Envanter düzenlemesi, Fatih Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mehmet Ersoy, Tarihi Yarımada, UNESCO Dünya Miras Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları