Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Sümela Manastırı ‘nda ikinci ayin

12 Ağustos, 2011 | 18:03

Tarihi Sümela Manastırı ‘nda ikinci ayin / Turizm Haberleri

Trabzon’un Maçka ilçesinde Karadağ’ın eteklerinde yer alan Sümela Manastırı’nda 15 Ağustos’ta 88 yıl aradan sonra ikinci kez ayin yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izni ile 88 yıl aradan sonra ayinin ilki geçtiğimiz yıl 15 Ağustos’ta Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetiminde yapılmıştı. Ortodoks dünyasını yakından ilgilendiren ayini başta Yunanistan, Rusya ve Gürcistan olmak üzere farklı ülkelerden 3 bin civarında kişi takip etmişti. Yer darlığı nedeniyle manastır içerisinde yapılan ayine 500 kişi katılmış, diğer konuklar ise dışarıda kurulan dev ekranlardan ayini takip etmişti.

Yine özel izinle 15 Ağustos’ta ikincisi düzenlenecek ayinin Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetiminde gerçekleştirileceği bildirildi. Törene Bartholomeos’un yanı sıra ABD’deki Ortodoks cemaatinin baş ekispokosunun da aralarında bulunduğu 20 kişilik protokol heyetinin katılacağı öğrenildi. Başta Yunanistan, Rusya ve Gürcistan olmak üzere faklı ülkelerden 3 bin civarında insanın ayin için Trabzon’a gelmesi bekleniyor. Yunanistan ve Avrupa’da yaşanan ekonomik krizden dolayı bu yılki ayine katılımın da geçtiğimiz yıl düzeyinde olacağı belirtiliyor.

Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, törenin huzur içerisinde gerçekleştirilmesi için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını söyledi. Törenle ilgili hazırlıkların son aşamaya geldiğini belirten Genç, “Önemli olan etkinliğin milletimizin misafirperverliğine yakışır şekilde gerçekleştirilmesidir. Hele hele hoşgörünün, paylaşımın doruğa çıktığı Ramazan ayında denk gelmesi de bu anlamda önem arz ediyor. Gelen insanların inançlarına saygı duymanın ötesinde bizim misafirperverliğimizi ve hoşgörümüzü çok iyi yansıtmamız gerektiğini düşünüyorum. Törenin geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yine sorunsuz bir şekilde gerçekleştirileceğine inanıyorum.” dedi.

Başkan Genç, törene Fener Rum Patriği Bartholomeos başta olmak üzere aralarında ABD’deki Ortodoks cemaatinin baş ekispokosunun da bulunduğu 20 kişilik protokolün de katılacağını belirtti. Yunanistan, Rusya ve Gürcistan başta olmak üzere farklı ülkelerden katılım olacağı bilgisini aldıklarını anlatan Genç, bu yıl katılımcı sayısının daha da artmasını beklediklerinin, ancak dünyadaki ekonomik krizin etkisiyle gençen yılın seviyesinde olacağını dile getirdi.
Etkinliğin bölgenin turizm ve ekonomisine de uzun vadede önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydeden Genç, “Şu anda Ramazan ayına denk geldiği için gelen misafirler bize saygılarından dolayı açık alanda bir şeyler yememeye dikkat ettikleri için fazla alışveriş de yapmıyorlar. Böyle olunca bazı esnaflarımız da olumsuz düşünebiliyor. Ama o insanların Ramazan ayında olduğumuz için bize saygılarından dolayı bunu yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ayinin 15 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da başlayacağını ve bir saat süreceğini belirten Genç, pazar akşamı Trabzon’a gelecek olan Patrik Bartholomeos’un da iki gün kentte kalacağını sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Maçka Belediye Başkanı Ertuğrul Genç, Sümela Manastırı, Sümela Manastırı ayin, Tarihi Sümela Manastırı, Tarihi Sümela Manastırı ayin,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları