Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Rum Ortodoks Kilisesi restore edilmeli

20 Şubat, 2010 | 10:58

Tarihi Rum Ortodoks Kilisesi restore edilmeli Bodrum Kadıkalesi Köyü’ndeki 400 yıllık tarihi geçmişe sahip Rum Ortodoks Kilisesi’nin ibadete açılması ve kültür turizmine kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

Yıkılmak üzere olan ve definecilerin içinde sık sık kazı yaptığı, kapı ve pencereleri bulunmayan, duvarlarındaki derin ve geniş çatlaklar oluşan kilisenin restorasyonu için Anıtlar Kurulu’na başvurduğunu belirten Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, “Her yıl Bodrum’a bir milyon, beldemize 300 binin üstünde turist geliyor. Bodrum’da 7 bin yabancı yaşıyor. Kilise ibadete açılacak olursa yaz ve kış aylarında bölge turist akınına uğrar” şeklinde konuştu.

Kilisenin yakınındaki Gökçe Armonia Tatil Sitesi Genel Müdürü Pehlül Yıldırım “Kiliseye yaz aylarında yabancı turistlerle, Yunanistan’ın Kos, Kalimnıs, Leros ve Patnos adalarında yaşayanlar sık sık ziyarete geliyor. Kilisenin onarımı, restorasyonu ve ibadete açılması için maddi olarak katkıda bulunabileceklerini söylüyorlar” dedi.

Bodrum Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız da Bodrum’a 18, Turgutreis’e dört kilometre uzaklıktaki kiliseyi her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiğini hatırlatarak, restore edildikten sonra kültür, sanat ve dini amaçlı kullanılabilmesi ile ilgili görüşlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bodrum Kadıkalesi Köyü, Bodrum Kadıkalesi Köyü Kilise, Bodrum Rum Ortodoks Kilisesi, Rum Ortodoks Kilisesi Bodrum, Rum Ortodoks Kilisesi Restore, Rum Ortodoks Kilisesi Turizm, Tarihi Rum Ortodoks Kilisesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları