Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak

09 Temmuz, 2012 | 13:13

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesi Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, ilçede bulunan ve yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip olan, Roma hamamında kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Tarihi Roma Hamamı’nın ilçe turizmine kazandırılması için 4 yıldır çalışmaların devam ettiğini belirten, Başkan Erbir, “Yozgat Müze Müdürlüğü’müzün koordinesinde kazı çalışmalarımız 4 yıldır devam ediyor ve belli bir aşamaya gelindi. Hamamın etrafında İl Özel İdare’ye ait iki bina ve mülkiyeti özel kişilere ait olan bazı binaların kamulaştırılarak kazı çalışmaların devam etmesi gerekiyor. Biz de bu kamulaştırılacak binalar için valimizle görüştük özel idareye ait bu tek katlı olan iki binanın kaldırılacağı söylendi. Tarihi Roma Hamamı’nın Türkiye ve dünyaya tanıtılması sosyal ve ekonomik açıdan Sarıkaya adına çok önemli bir gelişme olacaktır.” dedi.

Tarihi Roma Hamamı’nın özelliğinin termal su kaynaklı olması olduğunu ifade eden Başkan Erbir, halk arasında söylenen efsaneyi ise şöyle anlattı: “Efsaneye göre Roma kralının kızı bir gün hastalanıyor. Hastalıktan kurtulması için kral çareler arıyor ve en sonunda kızı buradan çıkan termal su sayesinde sağlığına kavuşuyor. Bunun üzerine buraya bir hamam yaptırıyor. Şuan taşların üzerinde görülen resim figürlerinden de anlaşılacağı üzere hem boğa hem de yılan figürü var. Boğa figürü gücü temsil ediyor, yılan ise günümüzde tıpta sembol olarak kullanıldığı gibi sağlığı temsil etmektedir. Bu nedenle buranın suyunun bir şifa kaynağı olduğunu bu resimlerden de anlayabiliriz. Amacımız 3 bin yıllık Tarihi Roma Hamamı’nın ilçemiz ve ülkemiz turizmine kazandırılmasını sağlamaktır.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Roma hamamı, Sarıkaya, Sarıkaya ilçesi Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, Sarıkaya Roma hamamı, tarihi Roma Hamamı, Tarihi Roma Hamamı turizm, Yozgat, Yozgat Müze Müdürlüğü, Yozgat Roma Hamamı, Yozgat Tarihi Roma Hamamı,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları