Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde 47 hektar alan kül oldu

14 Eylül, 2011 | 15:28

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde tarihi Pisidia Antiocheia Antik Kenti’nde köylülerin yaktığı ateşin antik kente sıçraması sebebiyle 47 hektarlık tarihi alan kül oldu.

Pisidia Antiochea Antik Kenti ‘ne yakınlarında bulunan köylülerin anızları yakmak amacıyla yaktıkları ateşin tarihi Saint Paul Kilisesi’nin yaklaşık 300 metre ilerisinde, Tiberius Meydanı’nın alt kısmındaki otluk alana sıçramasıyla beraber rüzgarında etkisiyle tüm Antik kentin yanarak büyük zarar gördüb Yakın zamanda küçük çaplı bir yangının çıktığını ve büyümeden söndürüldüğünü söyleyen kazı başkanı Dr.Mehmet Özhanlı, “Yetkililer burdaki otlarla karşı önlem alınmadığı içi 47 hektarlık tarihi alan kül oldu Antik kentteki bütün mermerler patladı, toprak üzerinde antik kazı çalışmasının yapıldığı alan yandı. Bir kültür katmanı yok oldu, kazı çalışması yapan 10 arkadaşımız yanmaktan son anda kurtuldu.” dedi

Yalvaç Belediyesi ve çevre kasabalardan gelen İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle güçlükle söndürülen yangından facianın eşiğinden dönüldü. Antik kentin yakınında bulunan Yalvaç Doğum Hastanesi ve Özel Hisar Öğrenci yurdu yangından son anda kurtarıldı.

Pisidia Antiochea Antik Kent’i Pompei ve Roma’yı aratmıyordu

Yangından önce yapılan kazı çalışmalarında Isparta’nın Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiocheia Antik Kenti ‘nde  piskopos sarayı ve bir Roma villası gün ışığına çıkarıldı. Bilim adamları, her iki yapıdaki duvar resimlerinin, Roma ve Pompei ‘de ulaşılan kalitede olduğuna dikkati çekti. Kazı Başkanı SDÜ Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, yaptığı açıklamada, bu yılki kazılarda Vicus Aedilicus Tepesi adı verilen tepede, piskopos sarayı olduğu tahmin edilen bir yapı ile Roma dönemine ait bir villanın gün ışığına çıkarıldığını kaydetti.

Yapılan kazı larda Pisidia Antik Kenti Vicus Aedilicus Tepesi ‘ndeki  yapının içinde kendi kilisesinin olmasının, buranın piskopos sarayı olma ihtimalini güçlendirdiğini vurgulayan Özhanlı, yaptığı açıklamada  yapının duvar resimleri ve taban döşemelerinin Bizans döneminin metropolü olan Pisidia Antiocheia’nın fresko ve mozaiklerde ne kadar ileri seviyeye ulaştığının göstergesi olduğunu söyledi. Yapının tabanındaki mermer taban kaplamaların Bizans’ın geç döneminde sökülerek kireç ocaklarında eritildiğinin tespit edildiğini belirten Özhanlı, ”Buna rağmen korunmuş olan duvar resimleri, Pompei stiline yakın bir kalitede karşımıza çıktı” dedi.

Doç. Dr. Mehmet Özhanlı ”Roma villasının duvarlarındaki resimler, Roma’daki ya da Pompei’deki duvar resimlerini aratmayacak kalitede işlenmiş. Duvar resimlerinde mavi, turuncu, kırmızı, sarı gibi pek çok renk kullanılmış ve çeşitli geometrik şekillerle bitkiler duvarlara resmedilmiş. Bu da bize Pisidia Antiocheia’nın 7. yüzyıl öncesinde özellikle duvar resimlerinde ileri bir sanat boyutuna ulaşmış olduğunu belgelemekte.” şeklinde açıklamalar yaparken bu yıl ki kazıların 15 Eylül’de sona ereceğini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antik Kent, Antiocheia Antik Kenti, Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, Isparta Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Isparta Yalvaç Pisidia Antik Kenti, Pisidia Antik Kenti, Pisidia Antik Kenti Vicus Aedilicus Tepesi, Pisidia Antiocheia Antik Kenti, Saint Paul Kilisesi, Tiberius Meydanı, Yalvaç Pisidia Antiocheia Antik Kenti,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları