Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi yeniden yaşamak isteyenlerin tercihi mağara oteller

09 Mayıs, 2012 | 11:52

Dünyanın en eski yerleşim yeri olarak bilinen Gaziantep’te tarihi dokular gün geçtikçe gün yüzüne çıkmaya başladı.

Özellikle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Antep evleri üzerindeki restorasyon ve bakım çalışmaları sonuç verdi. Birçok Antep evi ve mağaralar butik otele dönüştü. Kente gelen yerli ve yabancı turistler öncelikle buraları tercih ediyor.

Özgün sokak dokusu korunmuş mahallelerde konak ve Antep evleri, yöresel ‘keymih’ ve ‘havara’ adı verilen yumuşak kalkerli taşlardan inşa ediliyor. Kentin eski semtlerinde mevcut olan bu evler genellikle bir veya iki kattan oluşuyor. Bazen üç katlı olanlara da rastlanıyor. Zemin katlarının altında kayaların içine oyulmuş mahzenler (mağaralar) bulunuyor. Büyük dış kapıdan eve girildiğinde ilk olarak hayat (avlu) denilen geniş bahçeli alanlar görülüyor. Tarih kokan bu konak veya evlerde nostaljiyi soluyarak, tarihi ruh derinliğinde yaşayabilmek mümkün.

100 yıllık maziyi taşlarında ve ahşaplarında barındıran konaklar (butik oteller) birbirinden güzel dekorasyon ve donanımları ile kente gelen turistlere hizmet sunuyor. Hem günümüz teknolojisini hem de geçmişteki nostaljik eserleri müşterilerine sunan bu tarihi konaklar, Gaziantep’te yeni bir sektörün de öncüsü oldu. Turizm sektöründe 5 yıldızlı otellerin önüne geçen butik otelleri müşteriler hem tarihi yönü ile hem de ekonomik yönü ile daha çok tercih ediyor. İnternet ortamından LCD TV’ye, 24 saat açık büfesinden klimasına günümüz modern yaşamı sunan bu oteller, gaz lambasından su küleğine, un eleğinden çay semaverine kadar geçmişin yaşam tarzını ortaya koyuyor.

Kurtuluş Savaşı öncesinde Ermeniler ile sırt sırta verilen Antep evlerinde komşu olan Antepliler, şimdi onlardan kalan tarihi evleri ve konakları bir kültür yuvasına dönüştürüyor. Geçmişi binlerce yıla dayanan Gaziantep, Anadolu kentlerinin içinde kültür ve medeniyet yönü ile ayrı bir yere sahip. Yıllarca Ermeniler ile bu dar sokaklarda komşuluk yapan Antepliler, şimdi o tarihi evleri kültür ve medeniyet adına turizme kazandırıyor. Gaziantep’in merkezi Bey ve Eyüpoğlu mahallelerinin dar sokaklarında restorasyon sonucunda butik otele dönüştürülen tarihi Antep evleri ile konaklar, insana adeta yüz yıllık kent dokusunu hatırlatıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gaziantep, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Haberleri, Mağara oteller, tarih, tarihi mağara oteller, Tarihi oteller, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları