Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Kızlar Mektebi müze oluyor

17 Ocak, 2013 | 22:17

Tarihi Kızlar Mektebi müze oluyor Amasya’nın Merzifon ilçesinde, yaklaşık 150 yıl önce yapılan ve ‘Amerikan Koleji’ adıyla anılan kampüsün içinde bulunan Kızlar Mektebi, restore edilip müzeye dönüştürülecek.

Restore edilen binada müzenin yanı sıra kütüphane, sergi salonu, tiyatro salonu ve kafeterya ile bu birimlere yardımcı birimlerin bulunması hedefleniyor.

Merzifon Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı, Fen Lisesi karşısındaki atıl binanın tekrar kullanıma açılması için projenin belediye tarafından yaptırıldığını, hazırlanan projenin ‘Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan geçtiğini söyledi. Çok yakında söz konusu proje için ihaleye çıkacaklarını açıklayan Başkan Aydınlı, şunları kaydetti:

“İlçemiz, tarihi eser bakımından oldukça zengin durumda. İlçemizdeki birçok tarihi eser restore edildi, fakat el atılmamış tarihi eser olarak sadece Kızlar Mektebi kalmıştı. Bu eserin de tekrar kullanıma kazandırılması için belediye olarak çalışma başlatmıştık. Bir yıldır süren bürokrasi süreci sonuçlandı. Hazırlattığımız proje, hem kuruldan geçti hem de geçtiğimiz hafta ilçemize gelen Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay tarafından onaylandı.”

Merzifon’un artık müzesine kavuşacağını ifade eden Başkan Aydınlı, “Amerikalı misyonerler, 1851 yılında Merzifon’da Amerikan Koleji adı altında bina toplulukları yapmış. Bu yapı toplulukları içinde bulunan Kızlar Mektebi, restore edildiğinde oluşturulacak olan kampüse kütüphane, kültür merkezi, müze, sergi salonu, tiyatro salonu ve kafeterya ile bu birimlere yardımcı birimler bulundurulacak. Kısacası, ilçemizde el atılmamış tarihi eser olarak sadece Kızlar Mektebi kalmıştı. Bu eser de tekrar kullanıma kazandırılacak.” ifadelerini kullandı.

Başkan Aydınlı, Merzifon’da bulunan Paşa Camii başta olmak üzere Saathane, Medrese Camii, Taşhan, Bedesten, çeşmeler, Amerikan Koleji ve bugünkü kullanım şekli ile Fen Lisesi’nin restorasyon işlemine tabi tutulduğunu kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amasya, Amerikan Koleji, Bedesten, çeşmeler, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Medrese Camii, Merzifon, Merzifon Amasya, Merzifon Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı, Saathane, Tarihi Kızlar Mektebi, Tarihi Kızlar Mektebi müze, Tarihi Kızlar Mektebi müze oluyor, Taşhan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları