Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Göbeklitepe Özge Ulusoy ile tanıtılacak!

14 Ocak, 2019 | 18:03

Modelimiz Özge Ulusoy olacak

Tarihi Göbeklitepe Özge Ulusoy ile tanıtılacak. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de bulunan dikili taşların üzerindeki hayvan figürlerinden yola çıkılarak tasarlanacak kıyafetler, model Özge Ulusoy’un da katılacağı defilede sergilenecek.

Şanlıurfa’daki tarihi ören yerinde bulunan hayvan figürlerinden yola çıkılarak tasarlanacak 30 kıyafet, düzenlenecek defileyle beğeniye sunulacak.

Tarihi Göbeklitepe Özge Ulusoy ile tanıtılacak

Şehri Medeniyet Kültür Projesi yürütücüsü Savaş Uğurlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi desteğiyle kentte 17 Nisan 2019’da büyük bir organizasyon gerçekleştireceklerini açıkladı.

Savaş Uğurlu, tarihi ören yerinin dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmak istediklerini belirterek, Göbeklitepe’deki taşlarda bulunan hayvan figürlerinden esinlenerek dev bir defile hazırladıklarını ifade etti.

Tasarımcı Aydın Yılmaz’ın 30 ayrı hayvan figürünü kullanarak tasarladığı giysilerin yer alacağı defilede 30 mankenin görev yapacağını söyleyen proje yürütücüsü Uğurlu, Göbeklitepe’yi modayla buluşturacak olmanın heyecanını yaşadıklarına söyledi.

Tarihi Göbeklitepe Özge Ulusoy ile tanıtılacak!

“Modelimiz Özge Ulusoy olacak”

Uğurlu, “Ören yerinde bulunan hayvan figürlerinin tamamını özel bir gayretle modayla buluşturacağız. Baş modelimiz manken Özge Ulusoy olacak. Aslan, yılan, kertenkele ve birçok ilginç figür var. Modellerin üzerinde özveriyle çalışıp tek tek kullanacağız. Dönemin kıyafetlerini giyilebilir duruma getireceğiz. Günümüze uyarlayınca bunu birçok insanın da giymeye başlayacağını düşünüyoruz. Biz bunu tanıtmak ve modayla bütünleştirmek istedik. Modayla bütünleşince de bu kıyafetler yurt dışından gelenlerin de ilgisini çekecek ve iyice giyilebilir bir hal alacaktır.” yorumunda bulundu.

“Projeler yerelde kalmamalıdır”

Proje ile ilgili hazırlıkların yaklaşık 9 aydır hummalı bir şekilde sürdüğünü anlatan Uğurlu, bu kapsamda birçok arkeoloji ve tarih uzmanının görüşlerine de başvurduklarını açıkladı.

Gayelerinin bu yılın turizmde “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından yıla yakışır bir organizasyonu kamu ve özel kuruluşların desteğiyle gerçekleştirmek olduğunu söyleyen Savaş Uğurlu, Göbeklitepe’nin insanlıkla paylaşacağı çok daha fazla değerinin olduğunun belirterek, “Amacımız üzerimizdeki küllere üflemek, ülke olarak sahip olduğumuz potansiyelimizi ortaya çıkarmak, insanlığın faydasına sunmaktır ve ülkemizin bu değerlerinin dünyaya anlatılmasına katkı sağlamaktır.

Hedefimiz geleceği ve büyük potansiyeli olan tarih, kültür, barış ve huzur şehri Şanlıurfa topraklarında bulunan Göbeklitepe’yi el birliği ile bugünkünden daha iyi noktalara daha ileriye taşımak için çalışmalar yapmaktır. Başta Göbeklitepe olmak üzere birçok önemli kültür ve medeniyete sahibiz. Bu tür yerleri tüm dünyaya tanıtmak istiyorsak küçük projeler yerine daha kapsamlı işler yaparak ülkemize yabancı turisti ve basını daha fazla çekebiliriz. Projeler yerelde kalmamalıdır.” ifadelerine yer verdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları