Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Erzurum Oteli restore ediliyor

19 Mart, 2012 | 13:04

Ankara Ulus’ta 1917 yılında Macar mimarlar tarafından inşa edilen Erzurum Oteli, yıllardır bakımsız halde atıl duruyordu, Erzurum Oteli restorasyonuna izin çıktı.

1980’de eski eser olarak tescil edilen otelin onarımı için Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlatıldı. Projeler Kültür Bakanlığı tarafından onaylandı. Yakında restorasyona başlanacağı bildirildi.

Otelin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini hazırlayan Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Mehmet Emin Yılmaz, otelin ilk yapıldığı dönemde konut olarak kullanılmış olabileceğini belirtti. Yılmaz, yapının, Ankara’nın başkent olmasının ardından buraya gelenlerin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere 1930’lu yıllarda otele dönüştürüldüğünü ifade etti. Otelin eski adının Abdullah Oteli olduğunu hatırlatan Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Otelin adı, 1963 yılında işletmenin bugün Yenişehir Palas’ın da sahibi olan Kavaz Aydın’a geçmesi ile Erzurum Oteli olarak değiştirilmiş. Erzurum Oteli zemin üzeri dört katlı bir yapı. Betonarme iskelet olarak inşa edilen ve duvarları tuğla örgülü yapının yüzeyi sıvalı. Otelin cephesi, yapıldığı dönemin mimarlık ve süsleme anlayışını yansıtıyor.”

Neo-Klasik tarzda inşa edilen otelin ilk göze çarpan özelliğinin üçlü bölünme olduğunu anlatan Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Mehmet Emin Yılmaz, şunları kaydetti: “Yapının köşesinde, ikinci kattan itibaren yuvarlatılarak yükseltilmiş çıkma bir kule yer alıyor. Kule, en üstte, çokgen kasnağa oturan sivri bir kubbe ve ampir üslubunda bir alem ile sonlanıyor. Kubbenin yüzeyi, metal, balıkpulu mimarlık süslemesi ile kaplı. Kulenin, her katta bulunan üçer penceresi dikdörtgen biçimli. Kat ayrımları yatay bir silme ile vurgulanmış.”

Erzurum Oteli’nin, hizmet verdiği dönemde belediye belgeli birinci sınıf bir otel olduğunu hatırlatan bölge esnafı, Erzurum Oteli’nin bitişiğindeki Avrupa Oteli’nin de restore edilmesini istedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdullah Oteli, Ankara Avrupa Oteli, Ankara Erzurum Oteli, Ankara Ulus, Ankara Ulus Erzurum Oteli, Avrupa Oteli, Erzurum Oteli, Erzurum Oteli restorasyonu, Neo-Klasik tarz, Yenişehir Palas,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları