Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Bizans kilisesinin mozaikleri kültür turizmine kazandırılacak

27 Eylül, 2012 | 14:49

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer alan tarihi Bizans kilisesinde yer alan mozaikler, kazı çalışmalarının ardından korunup kültür turizmine kazandırılacak.

Menderes Mahallesi’nde bulunan ve Doğu Roma İmparatoru II. Theodosios zamanında yapılan kilisede 2009 yılının Ekim ayı ile 2010 yılının Temmuz ayı arasında kazı çalışması yapıldı. İl Özel İdaresi tarafından sağlanan bütçe ile kilisede 18 Eylül’den itibaren kazı çalışmaları tekrar başladı. Yarım kalan çalışma tamamlandıktan sonra Gaziantep Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı gereği, mozaikler yerinden sökülecek. Restorasyon uygulamalarından sonra da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygun gördüğü bir alanda sergilenecek.

Kilisenin, bölgenin en büyük kilisesi olma özelliğini taşıdığını belirten İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, “Kilise tabanında betimlenmiş olan mozaiklerdeki ince işçilik, bölgeye has mozaik sanatının devam ettiğinin de önemli bir göstergesidir. Kazı çalışmaları tamamlandıktan sonra mozaiklerin kaldırılması çalışmasına başlanacaktır. Her evrenin profesyonel bir ekiple belgeleme işlemlerinin yapıldığı göz önüne alındığında, tüm mozaikler kaldırılsa bile, belgeleme işlemleri yapıldığı için kilisenin herhangi bir alanda yeniden kurulması mümkündür. Böylece her türlü tahribata hali hazırda açık olan Menderes Mahallesi Erken Bizans Kilisesi mozaikleri korunarak, kültür turizmine ve yarınlara kazandırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Doğu Roma İmparatoru, Gaziantep Nizip, Gaziantep Nizip ilçesi, Gaziantep Tarihi Bizans kilisesi, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Restorasyon, Tarihi Bizans kilisesi, Tarihi kilise,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları