Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarihi Ani Antik Kenti ‘ne yoğun ilgi

24 Ağustos, 2011 | 13:34

Kars ‘taki tarihi Ani Antik Kenti her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Ani Antik Kenti yoğun ilgi görüyor.

Kuruluşu milattan önce 5 binli yıllara dayandığı bilinen Ani Antik Kenti Kars ‘a 42 km uzaklıkta Türkiye-Ermenistan sınırına yakın Arpaçay Nehri kenarında bulunuyor.

Tarihi Ani Antik Kenti ‘ ne 2010 yılı itibariyle 23 bin 473 kişinin biletli resmi giriş yaptığı, ziyarete gelenlerin çoğunu Fransız, Rus, İtalyan, ve Japon turistlerin oluşturduğu bildirildi.  2011 yılının  ilk 6 ayındada gelen turist sayısı da 11 bin 784, bu sayının çoğunluğunu ise Almanlar oluşturdu.

Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Ani Antik Kenti’ nin Kars ‘a çok şey kattığını söyledi. Kars ‘ın Ani ‘siz, Ani ‘nde Kars ‘sız olamayacağına dikkat Hakan Doğanay, “Eskiden söylenen güzel bir laf vardır. “Ani bir Dünya’dır ama Dünya bir Ani değildir” diyerek antik kentin önemini dile getirdir.

Ani milattan önce 5 bin yıllarına dayanan tarihi ile İpek Yolu üzerinde bulunan bir ticaret merkeziydi, en önemli dönemini ve en kalabalık dönemini Bakradlı krallıklar zamanında İpek Yolu üzeri güzergahının Anadolu’ya geçişteki ilk kapısı olma döneminde yaşadığı vurgulanıyor.

Kars Ani Harabeleri ‘ne gösterilen ilgiden memnun

Hakan Doğanay konuşmasını, “Ani ören yeri üzerinde şuanda bulunan 21 tane kalıntı mevcuttur. Bu kalıntılardan 6 tanesinin restorasyonu tamamlanmıştır. Ani ören yerine 2010 yılı itibariyle 23 bin 473 kişi biletli resmi giriş yapmıştır. Ayrıca Ani ören yerine gelen turist profiline baktığımızda en önemli Ani’nin turist profili Fransız, Rus, İtalyan ve Japon turistler. Bu sene 2011 yılı içerisinde ilk 6 ayda gelen turist sayısı da 11 bin 784 bu 11 bin 784 turist sayısının profiline çizdiğimizde yine bu sene değişik bir turist profili gerçekleşti Ani’de Alman turistler çoğunlukta olduğu gözlendi. Yine Fransız, İtalyan ve Japon turistler var. Ayrıca yerli turistler özellikle üniversite gençliğimizi merak ettiği bir şehir olarak Ani gün yüzüne çıkmaktadır. Ani Türkiye için çok önemli bir antik şehirdir. Türkiye Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehri’nin batı yakasında bulunmaktadır. Ani Kars ‘a çok şey katmaktadır. Kars bir Anisiz, Ani’de bir Kars’sız olamaz. Eskiden Söylenen güzel bir laf vardır. “Ani bir Dünya’dır ama Dünya bir Ani değildir” diye sürdürdü.

Ani Antik Kenti ‘nde Firikler, Urartular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar yaşamış. 1072 yılında temeli atılan Anadolu’daki ilk Türk Camisi Ebul  Menucehr ‘dir. Ani Ören Yeri ‘nde bulunan ve Hıristiyanlar için önemli bir ibadet yeri sayılan Tigran Honents Kilisesi ‘nin koruma amaçlı restorasyonu yapılarak turizme açıldı.

Son dönemlerde Ani Antik Kenti ‘ndeki 4,5 kilometre uzunluğundaki surların bir kısmının da restorasyonu yapıldı. Ani Harabeleri 15 bin 747 metrekare alan içerisinde Türkiye’deki en büyük ören yerlerinden biridir.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Anadolu'daki ilk Türk Camisi, Ani Antik Kenti, Ani Antik Kenti Kars, Ani Harabeleri, Ani Ören Yeri, Arpaçay Nehri, Ebul Menucehr, Hakan Doğanay, Işığa Adanmış Bir Gün, Kars Ani, Kars Ani Harabeleri, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Tarihi Ani Antik Kenti, Tigran Honents Kilisesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları