Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tarih fışkıran otel inşaatı rafa mı kalkacak?

12 Ocak, 2019 | 15:08

Tarih fışkıran otel inşaatı rafa mı kalkacak?

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı – Tecim Yapı Ortaklığı ile İstanbul’da yapımına başlanan otel inşaatından tarihi eser kalıntıları çıktı. Çıkan kalıntıların İstanbul tarihine ışık tutacağı düşünülüyor.

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)-Tecim Yapı Ortaklığı ile yapımına başlanan otel inşaatında tarihi eser kalıntıları çıktı.

Kadıköy Haydarpaşa’daki Khalkedon (Kadıköy) kazılarının bittiği noktaya yaklaşık 300 metre mesafede yer alan İbrahimağa Mahallesi Dinlenç Caddesi’nde başlayan otel inşaatının hafriyatından da tarihi eser kalıntıları çıktı. Haydarpaşa Garı’ndaki kazı alanıyla birleşince 2.5 kilometrelik bir alana yayılan bu kalıntıların İstanbul tarihine ışık tutacağı düşünülüyor.

Otel projesi iptal mi olacak?

Otel inşaatı esnasında çıkan ve Geç Roma veya Geç Antik Çağ (M.S. 330-641) dönemine ait olduğu düşünülen cadde, yapı grupları ile tarihi sütunların bulunduğu alandaki kazıları İstanbul Arkeoloji Müzesi sürdürüyor.

Yaklaşık 5-6 metre genişliğinde dönemine göre oldukça geniş sayılacak Erken Bizans dönemi bir cadde ortaya çıkarıldı. Caddenin iki kenarında mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar bulundu. Müze uzmanları durumu fotoğraflarıyla birlikte bir rapor halinde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi. Uzmanlara göre taşınmaz kültür varlığı konumundaki buluntuların yerinden kaldırılarak başka bir yerde sergilenmesine imkân yok.

Buluntular bu haliyle korunacak ve arkeolojik kazılar tamamlandıktan sonra parselin bu bölümü arkeolojik park olarak ayrılacak ya da otel projesi tamamen rafa kaldırılacak. Şimdi gözler Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun vereceği kararda.

Otelin seneye açılması planlanıyor

GYO-Tecim Yapı Ortaklığı ile İstanbul Kadıköy’de İbrahimağa Mahallesi’nde inşaasına başlanan 4 yıldızlı otel 262 odalı olarak planlandı. Otel 6 bodrum kat + zemin kat +24 normal kat olmak üzere tek blok halinde yükselecek .91.5 milyon liraya mal olması beklenen otelin Aralık 2020’de tamamlanarak işletmeye açılması hedefleniyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Haşdarpaşa Garı, İbrahimağa Mahallesi, Kadıköy, Khalkedon, Otel inşaatı, Tarih eserler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları