Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tanıtım rehberinde skandal “İstanbul” anlatımları

09 Kasım, 2009 | 13:14

İstanbul Gece İngiltere ve ABD’nin en önemli 20 rehberinin hazırladığı kitapta Türkiye ve İstanbul için “Ülke yankesiciler, jigololar, kocasını aldatan kadınlar, üç kağıtçı taksicilerle dolu” anlatımlarından geçilmiyor.

Vatan Gazetesi’nde yeralan haberde, aralarında Culture Smart, Lonely Planet, Rough Guide, TimeOut, Frommer’s gibi İngiltere ve ABD’nin önde gelen rehberinin bulunduğu 20’ye yakın Türkiye ve İstanbul tanıtım rehberinin incelendiği belirtiliyor.
Geniş bir yazar, gazeteci, serbest rehber ve seyyah-yazar tarafından hazırlanan yazılarda şu bölümler yer alıyor;

İSTANBUL

Independent gazetesinin en iyi kent rehberi olarak tanımladığı TimeOut İstanbul’u şöyle tanımlıyor: “İstanbul çeşitli bir meze tabağı gibi farklı ve karışıktır. Kentin üzerindeki gizemli örtüyü kaldırın altından bir başka örtü çıkar. 2 bin 700 yıllık binbir örtü vardır karmaşık ve kanlı tarihinin altında.” ’Genç Türkler ve eski alışkanlıklar’başlığı altında genç kuşak şöyle tarif ediliyor: “Kim bilir kocasına akşam yemeği pişirmek için koşar adımlarla eve yetişmeye çalışan genç kadın tüm günü sevgilisiyle birlikte geçirmiştir.”

TAKSİLER

“Gideceğiniz yönü biliyorsanız şoföre tarif ediniz bilmiyorsanız en uzun yoldan gideceğinize hiç şüpheniz olmasın. Paranızı uzatırken yem olmamaya dikkat ediniz bazan 10 YTL alan şoför el çabukluğu ile parayı değiştirip 1YTL verdiğinizi iddia edebilir. O nedenle paranın üstünü aldıktan sonra parayı veriniz. ”

TEK KADINLAR

Yalnız seyahat eden kadınlara tavsiyeler bölümünde şöyle yazıyor: “Sultanahmet çevresi kazanç sağlamak için duygu sömürüsü yapan profesyonel jigololarla doludur. Jigololar özellikle varlıklı ve heyecan arıyor izlenimi veren az çekici tek kadınları ağlarına düşürmeye çalışırlar.”

YANKESİCİLER

“Turist gibi görünmemeye çalışın çantanıza sıkıya yapışın. İstasyonlarda bilet alırken paranızı önceden hazırlayın sürtünen kişilerden, yanınıza yaklaşan cazip-çekici veya karaçarşaflı kadınlardan Oliver Twist romanındaki çocuk karakterlerinden ister kadın ister erkek olun mutlaka uzak durun”

CİNSEL TERCİHLER

“Eşcinsellik yasal olmasına rağmen cinsiyet ayırımcılığı dar görüşlü erkekler arasında çoğunluktadır. D0indar kesimde en masum kadın erkek dostluğu bile yanlış algılanır. Tüm batılı kadınlar bu kesimin gözünde fahişedir. ”

TUVALETLER

“Türkiye’de iki çeşit tuvalet vardır. Geleneksel ve Türk tuvaleti. Geleneksel tuvaletin arkasında bir boru uzanır. Ancak bu boruyu açıp kapatmak düğmesine ulaşmak bazan çok zordur. Korku verici Türk tuvaletini kullanmak ise alışkanlık ve ustalık ister. İki ayağınızı işaretli yere basıp ortadaki deliği ortalamanız gerekir. Az sağa veya az sola kaçarsanız olumsuz sonuçlar doğar. Bayanlar eteklerini toplarken dikkatli olmalıdır.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
ABD, Culture Smart, Frommer’s, İngiltere, İstanbul, İstanbul Yazıları, Lonely Planet, Rough Guide, Sektörel Turizm Haberleri, TimeOut, Turizm, Turizm Haberleri, Türkiye,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Ünal Özsen
09 Kasım, 2009

Bazi gercekleri Skandal olarak yor
umlamayalim.Ve gercekci olalim.Yuka
rdaki yazida yabanci bir ülkeye gi
den vatandaslarini uyarmak Skandal
degildir.On milyonun üzerideki Dün
yaca meshur Sehirlerde daima rasla
nan olaylardir.Istanbul Tarihi bir
sehir,büyük bir sehir tabiiki bazi
sorunlari olan bir sehir.Yukaridaki
belirtilen Tuvaletler yanlismidir,?
Ve diger belitilenler,ben Türk oldu
gum halde Taksiciler tarafindan def
alarca kandirildim.Almanyadan Ital
yaya gidecek turistler daima uyari
lir.Dikkat etmeleri gerekenlere Ya
nkesicilere veya Taksicilere Türk
Vatandaslarinida uyarmak lazim gide
cekleri Ülkelerde dikkat etmesi ger
ekenlere.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Kasım 9th, 2009 at 20:11 Ünal Özsen mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları