Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Taksim’de bulunan kemer, çalışmaları küçük çaplı aksatacak

28 Şubat, 2013 | 11:23

Taksim’de bulunan kemer, çalışmaları küçük çaplı aksatacak Alt geçit çalışmalarının hızla devam ettiği Taksim’de kazı sırasında bir kemerin açığa çıkması, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda ilk gündem maddesi olarak görüşüldü.

Kemerin bulunduğu alanda lokal bir şekilde inşaat çalışmalarının duracağı açıklanırken, diğer alandaki çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Taksim Meydanı’nda süren yayalaştırma çalışmaları sırasında Cumhuriyet Caddesi’nde, tarihi Topçu Kışlası’na ait olduğu iddia edilen bir kemer bulundu. Basın mensuplarının bulunan kemere ilgi göstermesi üzerine ise şantiye çalışanları kemeri toprakla kapattı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bugün yaptığı toplantıda Taksim’de bulunan tonoz yapının geleceğini görüştü. Toplantı sonrasında söz konusu kemerle ilgili İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili bilgi verdi.

Tespit edilen kalıntıların mimari özelliklerinin ve fonksiyonlarının anlaşılabilmesi için İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde belgeleme çalışmalarının yapılacağını ifade eden Bilgili, “Kemerin bulunduğu alanda lokal bir şekilde inşaat çalışmaları duracak. Kalıntıların dışındaki alanda ise inşaat çalışmaları devam edecektir. Çalışmaları İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde müteahhit firma yapacaktır. İlk etap çalışmalarının yaklaşık bir hafta süreceğini tahmin ediyoruz. Biz de, kamu yararı yüksek bu projenin bir an önce bitirilmesi için elimizden geldiğince çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Taksim, Taksim çalışmalar, Taksim kazı çalışmaları, Taksim kemer, Taksim Meydanı, Taksim tarihi eser,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları