Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Taksim’de bulunan kemer, çalışmaları küçük çaplı aksatacak

28 Şubat, 2013 | 11:23

Taksim’de bulunan kemer, çalışmaları küçük çaplı aksatacak Alt geçit çalışmalarının hızla devam ettiği Taksim’de kazı sırasında bir kemerin açığa çıkması, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda ilk gündem maddesi olarak görüşüldü.

Kemerin bulunduğu alanda lokal bir şekilde inşaat çalışmalarının duracağı açıklanırken, diğer alandaki çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Taksim Meydanı’nda süren yayalaştırma çalışmaları sırasında Cumhuriyet Caddesi’nde, tarihi Topçu Kışlası’na ait olduğu iddia edilen bir kemer bulundu. Basın mensuplarının bulunan kemere ilgi göstermesi üzerine ise şantiye çalışanları kemeri toprakla kapattı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bugün yaptığı toplantıda Taksim’de bulunan tonoz yapının geleceğini görüştü. Toplantı sonrasında söz konusu kemerle ilgili İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili bilgi verdi.

Tespit edilen kalıntıların mimari özelliklerinin ve fonksiyonlarının anlaşılabilmesi için İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde belgeleme çalışmalarının yapılacağını ifade eden Bilgili, “Kemerin bulunduğu alanda lokal bir şekilde inşaat çalışmaları duracak. Kalıntıların dışındaki alanda ise inşaat çalışmaları devam edecektir. Çalışmaları İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü denetiminde müteahhit firma yapacaktır. İlk etap çalışmalarının yaklaşık bir hafta süreceğini tahmin ediyoruz. Biz de, kamu yararı yüksek bu projenin bir an önce bitirilmesi için elimizden geldiğince çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Taksim, Taksim çalışmalar, Taksim kazı çalışmaları, Taksim kemer, Taksim Meydanı, Taksim tarihi eser,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları