Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

TAI ile Boeing yeni anlaşma imzaladı!

22 Mayıs, 2018 | 19:10

TAI ile Boeing yeni anlaşma imzaladı!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ ile ünlü uçak şirketi Boeing arasında 737 MAX uçakları irtifa dümeni üretimi için yeni bir anlaşma imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye’nin Boeing ile uzun yıllara dayanan bir geçmişi olduğunu belirterek, “TAI’nin ABD ve Avrupa’da ayağının olmasını, havacılıkta global bir oyuncu olmaya devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ/TAI) Kahramankazan’daki tesislerinde düzenlenen törende bir konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye’nin Boeing ile uzun yıllara dayanan bir geçmişi olduğunu söyledi.

Havacılık yapısal parçalarını üretmenin TAI açısından mükemmellik sağlanan bir iş olduğunu belirten müsteşar İsmail Demir, bu kabiliyetlerin F35 orta gövdede olduğu gibi daha sofistike kompozitlerin üretildiği, yüksek teknolojinin olduğu bir yere doğru gitmesi gerektiğini ifade etti.

“Kazan-kazan durumunu sürdürmek gerekiyor”

İsmail Demir, “Bundan sonra yapısal parça üretmeyi başarılmış bir hedef olarak alıp, burada üstümüze rakip tanımadan devam edip, kazan-kazan durumunu sürdürmek gerekiyor. Artık kanada, belki de uçağa talip olmak, Boeing’in bundan sonra tasarlayacağı uçaklarda tasarımcı olarak yer almak, ortak olmak değerlendirilebilir.

Artık TAI’nin uluslararası alanda yapılanması konusu da var. TAI’nin ABD ve Avrupa’da ayağının olmasını, şirketler kurması veya almasını, bu şirketler vasıtasıyla teknoloji ve mühendislik boyutunda havacılıkta global bir oyuncu olmaya devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Müsteşar Demir, Boeing ile yapısal parça üretimi, çeşitli komponentlerde alt yüklenici olma yanında mühendislik ve tasarım boyutuna geçme, teknoloji üretimi, çeşitli Ar-Ge faaliyetleri, TAI’nin dışında da Türkiye’de geniş bir tedarikçi zinciri oluşturmayı değerlendirdiklerini söyledi.

Bu konularının hızla hayata geçirilmesini umduklarını belirten İsmail Demir, bu şekilde yeni iş birliklerinin de önünün açılacağını da sözlerine ekledi.

Demir ayrıca, “Boeing, Türkiye’ye güvendikçe buradan alacağı sonuçların kendilerini de şaşırtacak derecede olumlu olacağını söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

TAI ile Boeing arasında anlaşma imzalandı

“TAI ile Boeing iş birliği ivme kazanacak”

TAI Genel Müdürü Temel Kotil de Boeing ile uzun dönemdir çalıştıklarını söyleyerek, uluslararası havacılık projelerinde küresel olarak rekabetçi ve önemli bir ortak olduklarını belirtti.

Varılan anlaşmayla Boeing’le olan yakın iş birliklerinin yeni bir ivme kazanacağını ümit ettiklerini söyleyen Temel Kotil, son 20 yılda Boeing platformlarına yüz binlerce parça ve komponent sağladıklarını sözlerine ekledi.

TAI Genel Müdürü Kotil, uçak komponentleri için 7 bin metrekarelik yeni bir üretim alanı kurduklarına dikkati çekerek, burada uçağın kanadı dahil her türlü komponenti üretebileceklerini belirtti.

Marc Allen: Boeing için Türkiye stratejik ortak

Boeing International Başkanı Marc Allen ise Türkiye’nin, Boeing için stratejik bir ortak olduğunu, bu ortaklığı bir üst seviyeye çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türk paydaşlarıyla teknoloji ve inovasyonu nasıl artırabilecekleri konusunda çalışma yaptıklarını dile getiren Marc Allen, Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda ülkede havacılık sektörünün uzun dönemli büyümesine katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Küresel havacılık sektörünün her yıl yüzde 6-7 büyüdüğüne ve bunun küresel ekonomik büyümenin çok üzerinde olduğuna işaret eden Boeing International Başkanı Allen, Boeing’in TAI ve Türkiye’ye bağlılığının kazan-kazan ilkesiyle devam edeceğinin altını çizdi.

Allen ayrıca, “TAI ile iş birliğimizden çok memnunuz. 14 bin tedarikçimiz arasından 13’ü geçen yıl ödül aldı ve bunlar arasında TAI de vardı.” diyerek sözlerini tamamladı.

Dünyada en çok rağbet gören uçak 737 MAX

İki taraf arasındaki anlaşma, bir yandan TAI tarafından üretilen Boeing ticari uçak ürünlerini artırırken, diğer yandan Boeing’in dünyada en çok rağbet gören uçağı olan 737 MAX’ın hızlı üretim artışını da destekliyor.

737 programının performansını ve maliyet rekabetçiliğini destekleyen anlaşma, iki şirketin yakın endüstriyel iş birliğini daha da güçlendiriyor.

Uçağın yatay stabilizatörü üzerinde bulunan irtifa dümeni, uçağın alçalış ve yükselişini kontrol ediyor.

TAI 2013’den beri diğer uçak modellerinde bu komponentin üretiminde Boeing’in doğrudan tedarikçiliğini yapıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
787 Boeing, Boeing, Boeing International Başkanı Marc Allen, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, TAI, TAI Genel Müdürü Temel Kotil, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ, TUSAŞ/TAI,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları