Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Tablo güzelliğinde bir başkent: Santiago

14 Eylül, 2015 | 09:23

 Santiago şili Şili’nin başkenti ve en büyük şehri olan Santiago, yetenekli ellerin değdiği etrafı boyamış, duvarları işlemiş tablo güzelliğinde bir yer.

Başak Kuytuoğlu Dizdar, seyahatlerini kaleme aldığı Geziograf kitabında Şili’yi şöyle anlatıyor;

Santiago (Santiago de Chile) Şili’nin başkenti ve en büyük şehri. Kent, Pasifik Okyanusu ile And Dağları’nın tam ortasında. Hayat dolu bu şehir, Latin Amerika‘nın sizi en sıcak karşılayan yerlerinden biri. Dinlendirici, yenileyici, enfes bir havası, hoş bir aurası var. Kentin dokusu her gün biraz daha içinize işler, sizi tazeler. Santiago’da hangi yana bakarsanız bakın hayatı, renkleri, desen desen graffitileri görürsünüz. Duvarlarda, kapılarda, hatta yerlerde… Her yer sanatla döşenmiş, başkent sokakları adeta bir kaldırım sergisine dönüşmüş.

Pablo Neruda’nın Evi

Şili’nin edebiyat dalında Nobel ödülüne sahip dünyaca ünlü şairi Pablo Neruda, oturduğu evi (La Sebastiana) oldukça ilginç özellikler tanımlayarak bulmuş. Bu bilgi, başka bir şair dostuna yazdığı mektup sayesinde ortaya çıkmış. Mektuba göre Neruda, oturacağı evin zıt öğeleri buluşturmasını arzular. Havada yüzer gibi duran bir ev olmalıdır ama sağlam bir şekilde de yere basmalıdır. Komşuları görünmez olmalı, sesleri dahi duyulmamalı ve tüm kalabalık kendisinden uzak olmalıdır. Fakat ihtiyacı olan tüm dükkanlara ve marketlere de yakın bulunmalıdır… Sonunda aradığı yeri bulmuştur.

La Sebastiana

La Sebastiana… La Sebastiana, Santiago’ya ve Valparaiso’ya kadar gelmişken muhakkak görmeniz gereken, anılarla süslü bir ev ve eşsiz bir müze. Evin salonunda, Neruda’nın aradığı ıssızlığı, eşyaların sıcaklığında sütlü kahve tadında bir keyfi, sağa sola saçılmış nadide eserlerde zamanın büyük yeteneğini ve tam karşınızda ise ünlü şaire ilham kaynağı olan denizin dövdüğü kıyıları ve nefis şehir manzarasını bulacaksınız.

Görülmesi gereken yerler

San Cristobal Tepesi ve tepede yer alan Meryem Ana heykeli

Başkanlık Sarayı Palacio de La Moneda

Ulusal Tarih Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesi

İtalyan semti Barrio Italia

Bando gösterilerine ve Bolivya danslarına denk gelebileceğiz şehir meydanı Plaza de Armas

Pablo Neruda’nın Evi

Kaynak: Sabah

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başak Kuytuoğlu Dizdar, Latin Amerika, Pablo Neruda, Pablo Neruda evi, Pablo Neruda şili, Santiago, Santiago şili, Şili, Şili gezilecek yerler, Şili Latin Amerika, Şili turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları