Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Suudi Arabistan ve BAE turistlerden vergi alacak!

10 Ocak, 2018 | 17:38

Körfez’in en büyük iki ekonomisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) artık otellerde konaklama yapan turistlerden yüzde 5 vergi alacak.

Akaryakıttan bankacılık işlemlerine kadar pek çok alanda vergi almaya başlayan Körfez monarşileri, otelleri de es geçmedi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren otellerde konaklama yapan misafirlerden konaklama ücretinin yüzde 5’i oranında vergi almaya başladı.

Uzmanlarsa bu ülkelerdeki doluluk oranlarının ve ortalama satış fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, ”Vergi artışı absorve edilebilir” yorumunda bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde vergiler tedarik zincirleri boyunca alınırken, Suudi Arabistan’da direkt son tüketiciden tahsil edilecek.

Diğerlerinin de yolunu açtılar!

Söz konusu vergiler sadece bu iki ülkede değil, Körfez İş Birliği Konseyi üyesi diğer ülkelerde de uygulanacak. Buna göre, Bahreyn bu yılın sonuna doğru, Kuveyt ve Umman ise 2019 yılında vergileri toplamaya başlayacak. Katar’ın ise, 2016 yılında anlaşmayı imzalamış olmasına rağmen vergi koymaya yanaşmadığı belirtiliyor.

Turizmciler halinden memnun

Körfez ülkelerindeki turizmciler ise vergiden pek şikayetçi değil. Yapılan açıklamalarda, söz konusu vergilerin dünyanın pek çok ülkesinden alındığı belirtilerek, “Sınırlar aşılmadığı sürece verginin bir sakıncası yok. Kurumsallaşma adına da iyi bir adım” değerlendirmeleri yapılıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BAE, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Körfez İş Birliği Konseyi, Kuveyt, Suudi Arabistan, Turizm Vergisi, Umman,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları