Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Suriyeli mülteci çocuk Zehra, ‘Yılın Fotoğrafı’ oldu!

22 Aralık, 2017 | 16:18

UNICEF, ailesi ile birlikte Suriye’den kaçarak Ürdün’deki mülteci kampına sığınan 5 yaşındaki Zehra’nın fotoğrafını ‘Yılın Fotoğrafı’ seçti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya bölümünün birinci seçtiği 2017 yılının fotoğrafı, etkileyici gözleri ve üzgün bakışları ile Suriyeli mülteci 5 yaşındaki kız Zehra’ya ait.

UNICEF, fotoğrafın Kudüs doğumlu fotoğraf sanatçısı Muhammed Muheisen tarafından Ürdün’ün Mafrak kenti yakınında çekilmiş olduğunu açıkladı.

Zehra 2015’te ailesi ile birlikte Suriye’den kaçarak Ürdün’deki mülteci kampına gelmiş ve o zamandan bu yana da oradaki çadırkentte yaşıyor.

Deutsche Welle Türk’ün haberine göre, UNICEF-Almanya’ya evsahipliği yapan Almanya’nın Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in eşi Elke Büdenbender, fotoğrafın birinci seçilmesiyle ilgili olarak “Bu yüze hep bakılmalı, bu fotoğraf milyonlarca çocuğun kaderini yansıtmakta” ifadelerini kullandı.

Arakanlılar, ikinci ve üçüncü sırada

UNICEF’in yılın fotoğrafları listesinin ikinci ve üçüncüleri ise Myanmar’da uygulanan şiddet nedeniyle komşu Bangladeş’e kaçan yüzbinlerce Arakanlı Müslümana ait fotoğraflar.

Bangladeş doğumlu K.M.Esad adlı sanatçının fotoğrafında, kucağında bir bebek taşıyan ve denizden çıkmakta olan bir kadın görülüyor. UNICEF‘in “Kendisinin ve bebeğinin yaşamını kurtarma anının görüntüsü” olarak nitelediği, tahminen 320 bin çocuğun etkilendiği bir insanlık faciasının belgesi olarak değerlendirilen bu fotoğraf ikinci seçildi. Fotoğraf Bangladeş’in Cox’s Bazar kenti sahillerinde çekilmiş.

Üçüncülüğe layık bulunan Kanadalı sanatçı Kevin Frayer’in fotoğrafında ise bir mülteci kampına gıda maddesi yardımının ulaştığı bir sırada yaşanan çaresizlik anı siyah-beyaz çekimle etkileyici bir biçimde objektife yansımış.

Yarışma, 2000 yılından beri düzenleniyor

UNICEF-Almanya‘nın 2000 yılından bu yana düzenlediği uluslararası yılın fotoğrafı yarışmasına bu yıl yine dünyanın dört bir köşesinden fotoğraf sanatçıları 115’ten fazla foto-röportajla katıldılar.

UNICEF bu yarışma ile dünya çapında çocukların kişiliklerini ve yaşam şartlarını çarpıcı bir biçimde belgeleyen fotoğrafları ya da foto-röportajları ödüllendiriyor. Bağımsız bir jüri ilk üçe giren fotoğrafları seçiyor, ayrıca 10 fotoğrafa da onur ödülü veriyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Cox's Bazar, Elke Büdenbender, Kanadalı, Kevin Frayer, Mafrak, Muhammed Muheisen, Mülteci Kız Zehra, Myanmar, Suriye, UNICEF, UNICEF Almanya, Ürdün, Yılın Fotoğrafı, Zehra,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları